Русия, която е важен член на алианса БРИКС, започна кампания за насърчаване на използването на местни валути в африканската търговия, призовавайки държавите да се откажат от зависимостта си от щатския долар.
Президентът Владимир Путин се застъпва за това африканските държави да приемат свои собствени валути, включително руската рубла, за извършване на търговски сделки.
Путин подчерта ангажимента на Русия да помага на африканските държави да се откажат от доминиращата роля на щатския долар в търговията. Той изтъкна потенциалната роля на БРИКС в подкрепа на усилията на Африка за укрепване на финансовата ѝ инфраструктура чрез интегриране на глобалните банкови системи с местните валути. Според Путин извършването на трансгранични трансакции с използване на местни валути може да донесе значителни ползи за икономическия пейзаж на Африка.
Коалицията БРИКС, включваща няколко влиятелни развиващи се страни, работи активно за насърчаване на държавите по света да намалят зависимостта си от щатския долар в търговията. Сред някои държави нараства убеждението, че БРИКС може да поведе световната икономика към нова финансова ера.
Путин потвърди готовността на БРИКС да си сътрудничи с Африка за диверсифициране на търговските разплащания встрани от щатския долар. Той подчерта значението на преминаването към разплащания в национални валути, включително в рубли, за разширяване на обхвата на търговските и икономическите отношения.
Освен това той изрази готовността на Русия да подкрепи Африка в развитието на финансовата ѝ инфраструктура, по-специално чрез улесняване на връзките между банковите институции и руската система за финансови съобщения. Тази система позволява трансгранични плащания, независими от съществуващите западни системи, които често налагат ограничения.
Тези забележки идват преди предстоящата среща на върха на БРИКС в Русия, която ще се проведе в Казанска област през октомври тази година. Моментът на изявленията на Путин подчертава значението на този въпрос, тъй като страните от БРИКС се стремят да променят динамиката на световната търговия.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.