В периода между февруари 2022 г. и декември 2023 г. Индия и Русия, които са членове на БРИКС, започнаха сделки със суров петрол на стойност милиарди долари.
Тези сделки позволиха на Индия да спести близо $7 милиарда за две години, като извърши покупки на петрол в местни валути с Русия, заобикаляйки санкциите, наложени от САЩ в отговор на действията на Русия в Украйна. Съгласно санкциите само част от търговията можеше да се урежда в долари.
Възползвайки се от лостовете на влияние, предоставени от санкциите, Индия, водена от правителството на Моди, се възползва от възможността да си осигури петрол на по-ниски цени от партньора си от БРИКС – Русия. Русия обаче настояваше Индия да урежда плащанията за петрол в китайски юани, а не в индийски рупии, което Индия намираше за неприемливо предвид обтегнатите си отношения с Китай.
Индия изрази загриженост, че по-голямата зависимост от китайските юани ще засили китайската икономика и БВП – сценарий, който тя се стреми да избегне. В резултат на това Индия предпочете да се върне към предишната си практика да се снабдява с петрол от традиционни източници като Близкия изток и САЩ. В резултат на това Индия промени стратегията си за закупуване на петрол, като сега придобива повече петрол от САЩ, отколкото от съюзника си от БРИКС – Русия, според доклади на Bloomberg.
Само през март 2024 г. държавните рафинерии, включително Indian Oil, Bharat Petroleum и частната рафинерия Reliance Industries, са закупили общо 7 милиона барела петрол от САЩ. Тази промяна в моделите на снабдяване може да се отдаде на намаляващите енергийни потоци на фона на продължаващите санкции.
По-голямата част от закупения от Индия петрол през март тази година се състои от суров петрол West Texas Intermediate Midland (WTI), който се очаква да бъде широко използван в Индия през следващите месеци. Този ход е знак, че Индия намалява зависимостта си от членовете на БРИКС – Русия и Китай, особено в момент, когато страната се подготвя за насрочените за май избори за министър-председател.
Предвид контекста на изборите закупуването на петрол от Русия с помощта на китайския юан не е политически целесъобразно за Индия. Очаква се неотдавнашното преориентиране към покупки на петрол от САЩ да окаже значително въздействие върху износа на руски петрол от Сокол. Следователно тези събития могат да обтегнат отношенията между държавите от БРИКС поради променящата се динамика в стратегиите за закупуване на петрол.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.