НАЧАЛО Други

Светът се доближава до дигиталните валути, но САЩ изостава

15.03.2024 15:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Светът се доближава до дигиталните валути, но САЩ изостава

Преминаването към дигитални валути в световен мащаб се ускорява със забележителни темпове, както се подчертава в неотдавнашно проучване, представено от Атлантически съвет.

Докладът разкрива, че 135 държави, представляващи приблизително 98% от световната икономика, активно проучват инициативи в областта на дигиталните валути и подчертава значителния напредък, постигнат в тази област. Особено впечатляващ е фактът, че повече от половината от тези държави са в напреднал стадий на развитие, провеждат пилотни програми или са близо до фазата на стартиране.

Източник: https://www.atlanticcouncil.org/

Сред държавите от Г-20, с изключение на Аржентина, почти всички напредват в разработването на дигитални валути. Забележително е, че Китай, Европа и Япония се открояват като първенци в тази технологична революция. Въпреки усилията за създаване на дигитален долар на едро за банкови цели обаче Съединените щати изглежда изостават в по-широкото му приемане, като напредъкът към дигитална валута, достъпна за населението, е в застой.

Политическата обстановка допълнително усложнява нещата, като инициативите за такава валута се превръщат в спорен въпрос. Въпреки запитванията, инициирани от президента Джо Байдън през 2022 г., противопоставянето на личности като Доналд Тръмп възпрепятства напредъка. Това политическо разделение подчертава предизвикателствата по пътя към приемането на дигиталната валута.

Последиците от това изоставане са значителни, като потенциалните последствия включват фрагментирана международна платежна система и намаляване на глобалното финансово влияние на САЩ. Докладът предупреждава за рисковете, свързани с изоставането, и призовава политиците да дадат приоритет на инициативите в областта на дигиталните валути, за да запазят конкурентоспособността си.

Пилотните проекти се разпространяват в световен мащаб, като китайската e-CNY е една от най-големите и най-напредналите програми, която понастоящем се тества от 260 милиона души в 25 града. Трансграничните инициативи също набират популярност, като например “mBridge”, който свързва множество държави, за да укрепи международните платежни системи.

В перспектива през следващите години се очакват големи стартирания, като китайският дигитален юан се очаква да бъде водещ, наред с инициативите на други водещи икономики. Възходът на дигиталните валути представлява дълбока промяна на парадигмата в глобалния финансов пейзаж, която изисква сътрудничество, иновации и стратегическа далновидност, за да се управлява успешно.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Криптовалутите никога няма да заменят долара според експерти

Тъй като икономиката на САЩ показва признаци на влошаване с нарастващи показатели за дълга, щатският долар е изправен пред сериозни предизвикателства.

18.05.2024 18:00 2 мин. четене

БРИКС: Русия и Китай са готови заедно да се противопоставят на САЩ

На фона на ескалиращото напрежение в световен мащаб Русия и Китай укрепват съюза си, представяйки единен фронт срещу политиките на САЩ.

18.05.2024 16:00 2 мин. четене

Ето коя криптовалута използват американските банки за токенизация

Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC), известна като най-голямата система за сетълмент в света, си партнира с блокчейнът, предоставящ оракулски услуги – Chainlink (LINK), за да завърши пилотна програма, включваща няколко големи банкови институции в САЩ.

18.05.2024 15:00 1 мин. четене

ООН прогнозира подобряване на световната икономика

В четвъртък Организацията на обединените нации (ООН) съобщи за подобрени перспективи за световната икономика в сравнение с предишната си прогноза от януари.

18.05.2024 13:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.