Последните данни на Бюрото за трудова статистика (BLS) в САЩ показват забележимо повишение на индекса на потребителските цени (CPI) за февруари, което показва увеличение на инфлацията с 3.2%.
Тази стойност надхвърля първоначалните прогнози и бележи отклонение от предишната низходяща траектория, като февруарският темп надхвърля 3.1% през януари, но спада под 3.4% през декември.
Въпреки неотдавнашното повишение Федералният резерв (Фед) продължава да се бори с предизвикателството да насочи инфлацията към целевото си равнище от 2%. През изминалата година Фед приложи редица агресивни политически мерки, насочени към овладяване на инфлационния натиск.
Тези мерки включват значително повишаване на лихвените проценти с цел ограничаване на търсенето и стабилизиране на цените. Фед очаква, че устойчивото намаляване на инфлацията ще бъде сигнал за ефективността на неговия подход.
От март 2022 г. Фед непрекъснато повишава лихвените проценти чрез последователни корекции, в резултат на което референтният лихвен процент по федералните фондове достига целевия диапазон от 5 до 5.25%.
Пазарните наблюдатели внимателно следят реакциите както на традиционните фондови пазари, така и в пространството на криптовалутите след публикуването на данните за индекса на потребителските цени. Рязкото нарастване на инфлацията съвпада с повишената активност на крипто пазара, особено в отговор на неотдавнашното одобрение на спот Биткойн ETF в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.