Начало » Други » Дедоларизация: Централните банки по света се запасяват със злато

Дедоларизация: Централните банки по света се запасяват със злато

10.03.2024 12:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Дедоларизация: Централните банки по света се запасяват със злато

Позицията на Джером Пауъл по отношение на инфлацията изглежда безгрижна, което се вижда от последните му забележки, показващи намерението на Федералния резерв да намали лихвените проценти тази година.

И все пак, докато Пауъл запазва самообладание, други централни банки предприемат по-предпазлив подход. Ръстът в цените на златото предполага глобална промяна сред централните банки към натрупване на благородния метал, търсейки диверсификация от щатския долар. Този ход е продиктуван от опасения относно устойчивите фискални дефицити, които подкопават реалната стойност на долара и потенциално подхранват инфлацията.

Благородният метал достигна 50-годишни върхове спрямо валутите на повечето големи развити и нововъзникващи икономики. Тенденцията, показана от ниската волатилност на златото, подчертава по-широко пазарно настроение. Частните инвеститори, особено тези, които се занимават с ETF, златни кюлчета и монети, притежават значителни златни резерви, следвани плътно от централните банки.

През последните години ETF бяха видни купувачи на злато, натрупвайки значителни количества. Въпреки нарастващата цена на златото в долари обаче, притежанията на ETF са намалели. Фактори като стабилността на долара, повишената реална доходност и приключването на сезонни дейности за закупуване предполагат, че централните банки, а не инвеститорите в ETF, в момента движат скока на цените на златото.

На фона на геополитическите сътресения и икономическата несигурност, централните банки продължават да увеличават своите златни резерви, в контраст с намаляващия интерес на инвеститорите към ETF, вероятно повлияни от привлекателността на криптовалутите. Трябва да се отбележи, че Китай, Германия и Турция значително увеличиха своите официални златни запаси, намеквайки за по-широка тенденция сред централните банки.

Привлекателността на златото за централните банки се крие в неговата осезаема природа, отделена от сложността на финансовата система. Въпреки това, основната мотивация за натрупване на злато остава желанието да се намали зависимостта от щатския долар, особено за нациите, които се притесняват от геополитическо напрежение и риск от изземване на активи.

С нарастващите опасения относно инфлационното въздействие на огромните фискални дефицити на САЩ, централните банки по света преразглеждат резервите си в долари. Структурното надценяване на долара спрямо основните валути предполага задаваща се промяна в неговата стойност, което кара централните банки да диверсифицират своите притежания в подготовка за потенциални промени на пазара.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Един отговор на “Дедоларизация: Централните банки по света се запасяват със злато”
  1. Мечо пух,

    Нали нямаше заплаха за долара?
    ( тоалетна хартия от 1978г.)
    Защо им е злато на банките?

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.