Начало » Дедоларизация: Централните банки по света се запасяват със злато

Дедоларизация: Централните банки по света се запасяват със злато

10.03.2024 12:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Дедоларизация: Централните банки по света се запасяват със злато

Позицията на Джером Пауъл по отношение на инфлацията изглежда безгрижна, което се вижда от последните му забележки, показващи намерението на Федералния резерв да намали лихвените проценти тази година.

И все пак, докато Пауъл запазва самообладание, други централни банки предприемат по-предпазлив подход. Ръстът в цените на златото предполага глобална промяна сред централните банки към натрупване на благородния метал, търсейки диверсификация от щатския долар. Този ход е продиктуван от опасения относно устойчивите фискални дефицити, които подкопават реалната стойност на долара и потенциално подхранват инфлацията.

Благородният метал достигна 50-годишни върхове спрямо валутите на повечето големи развити и нововъзникващи икономики. Тенденцията, показана от ниската волатилност на златото, подчертава по-широко пазарно настроение. Частните инвеститори, особено тези, които се занимават с ETF, златни кюлчета и монети, притежават значителни златни резерви, следвани плътно от централните банки.

През последните години ETF бяха видни купувачи на злато, натрупвайки значителни количества. Въпреки нарастващата цена на златото в долари обаче, притежанията на ETF са намалели. Фактори като стабилността на долара, повишената реална доходност и приключването на сезонни дейности за закупуване предполагат, че централните банки, а не инвеститорите в ETF, в момента движат скока на цените на златото.

На фона на геополитическите сътресения и икономическата несигурност, централните банки продължават да увеличават своите златни резерви, в контраст с намаляващия интерес на инвеститорите към ETF, вероятно повлияни от привлекателността на криптовалутите. Трябва да се отбележи, че Китай, Германия и Турция значително увеличиха своите официални златни запаси, намеквайки за по-широка тенденция сред централните банки.

Привлекателността на златото за централните банки се крие в неговата осезаема природа, отделена от сложността на финансовата система. Въпреки това, основната мотивация за натрупване на злато остава желанието да се намали зависимостта от щатския долар, особено за нациите, които се притесняват от геополитическо напрежение и риск от изземване на активи.

С нарастващите опасения относно инфлационното въздействие на огромните фискални дефицити на САЩ, централните банки по света преразглеждат резервите си в долари. Структурното надценяване на долара спрямо основните валути предполага задаваща се промяна в неговата стойност, което кара централните банки да диверсифицират своите притежания в подготовка за потенциални промени на пазара.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ню Йорк се насочва към блокчейн технологията – кметът с призив към крипто компаниите

С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.

13.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Animoca Brands се стреми към IPO в САЩ

Web3 гигантът Animoca Brands се готви да излезе на борсата в Ню Йорк, възползвайки се от това, което счита за по-благоприятна за криптовалутите среда под управлението на президента Доналд Тръмп.

13.05.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Истина ли е слухът за нова меме монета от социалната-медия на Тръмп?

Появи се еуфория около предполагаемото пускане на меме монета от Truth Social, след като вайръл публикация предизвика хайп в меме средите.

13.05.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Aave премина границата от $40 милиарда в депозити

Aave, един от водещите протоколи в децентрализираните финанси, достигна нов етап, като вече има над $40 милиарда в депозити на своите кредитни пазари.

13.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Един отговор на “Дедоларизация: Централните банки по света се запасяват със злато”
  1. Мечо пух,

    Нали нямаше заплаха за долара?
    ( тоалетна хартия от 1978г.)
    Защо им е злато на банките?

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.