Неотдавнашен анализ на Wolfe Research предполага потенциална връзка между неотдавнашните скокове на цените на Биткойн и златото.
Фирмата посочи, че макар първоначално Биткойн да е нараснал поради микроикономически фактори към края на 2023 г., сега той се е преплел с по-широкото макроикономически обусловено рали на златото.
През март златото отбеляза увеличение от 5.7%, което допринесе значително за общата му печалба от 6% за месеца, като миналия петък достигна поредни рекордни стойности. По подобен начин Биткойн достигна рекордни нива тази седмица.
Стефани Рот, главен икономист в Wolfe, посочи, че през последната година са се събрали различни положителни фактори за Биткойн. Те включват силното представяне на свързаните с него акции и пазарните очаквания за по-благоприятна позиция на Федералния резерв.
Рот смята, че неотдавнашният скок на Биткойн се подхранва от фактори като пускането на спот ETF-и и предстоящия цикъл на халвинг, заедно с положителните рискови нагласи и нарастващата ликвидност. Смята се, че тези фактори допринасят и за неотдавнашното засилване на цените на златото.
Докато златото традиционно се разглежда като сигурен актив и хедж срещу инфлацията, подобни качества се приписват и на Биткойн, често наричан „дигитално злато“. Марион Лабур, макростратег в Deutsche Bank, обаче отбелязва, че както златото, така и BTC не се държат последователно в съответствие с тези схващания.
Лабур цитира случаи, в които цените на златото са спаднали въпреки неблагоприятните икономически условия, което показва неговото нюансирано поведение.
Deutsche Bank също така обяснява неотдавнашния скок на Биткойн с повишената ликвидност и очаква тази тенденция да продължи, особено с пускането на спот Биткойн ETF в САЩ, рекордния приток на средства и предстоящото халвинг събитие през април.
Лабур предполага, че с намаляването на доходността на американските държавнит облигации инвеститорите вероятно ще търсят алтернативни активи с по-висока доходност, което потенциално може да доведе до по-нататъшни инвестиции в криптовалути и да подкрепи повишаването на цените им.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.