Тъй като Алиансът БРИКС преследва целта си да намали зависимостта си от щатския долар през 2024 г., някои финансови анализатори предупреждават за потенциални капани пред съюза.
Един финансов министър подчертава значителните рискове, които дедоларизацията може да породи както за БРИКС, така и за развиващите се страни.
Бившият министър на финансите на Зимбабве Тендай Бити изразява загриженост, че отдалечаването от щатския долар, който служи като основна валута за много държави, може да има неблагоприятни последици. Тъй като Зимбабве обмисля да се присъедини към алианса през 2024 г., Бити съветва президента Мнангагва да не следва стратегията на БРИКС за дедоларизация. Бити предупреждава, че подобен ход може да доведе до финансова нестабилност, което ще означава катастрофа както за Зимбабве, така и за коалицията БРИКС.
Бити твърди: „Стремежът към дедоларизация от страна на режима би бил изключително вреден, като може да навреди на работниците и пенсионерите“. Той също така твърди, че не са налице необходимите условия за дедоларизация, и предполага, че идеята за доминиране на местните валути на световния пазар е нереалистична.
Макар че водещите държави от БРИКС може да имат капацитета да се справят без щатския долар и да преминат към местни валути, същото не може да се каже за развиващите се страни. Зимбабве, която се бори с икономически предизвикателства, особено по отношение на местната си валута, може да сметне, че е твърде рисковано да се откаже от щатския долар, въпреки потенциалната помощ, предлагана от БРИКС и Новата банка за развитие на БРИКС.
Освен това, ако развиващите се страни се присъединят към усилията на блока за дедоларизация, може да се наложи БРИКС да ускори плановете си в отговор на потенциалния спад на щатския долар. Понастоящем обаче инфраструктурата за валута на БРИКС изглежда недостатъчна и преждевременното постигане на целите им за дедоларизация може да създаде оперативни предизвикателства без предпазната мрежа на щатския долар, който отдавна е доминиращата световна валута.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.