Саудитска Арабия повиши официалните продажни цени на суровия си петрол за азиатските купувачи след удължаването на споразумението на ОПЕК+ за намаляване на производството до края на първата половина на годината.
Според Reuters цената на основния сорт Arab Light в страната е повишена с $0.20 на барел спрямо средната за Оман/Дубай. Тази корекция означава, че доставките през април ще струват $1.70 за барел повече от средната стойност за Оман/Дубай, в сравнение с $1.50 за барел през този месец.
Едновременно с това Aramco понижи цените си за европейските купувачи с между $0.60 и $0.70 на барел, докато цените за продажби в САЩ останаха почти непроменени. Решението за повишаване на цените идва въпреки първоначалните очаквания в петролната индустрия, че Саудитска Арабия ще запази цените за април на същото ниво като тези през март.
Един от неназованите източници от сектора на добива и преработката предположи пред Reuters по-рано този месец, че решението може да е повлияно от структурата на пазара и продуктовите пукнатини, които не са се променили значително в сравнение с предходния месец. Освен това несигурността, свързана с доставките преминаващи през Червено море, може да подтикне Саудитска Арабия да се съсредоточи върху транспортирането на барели към Азия.
Наскоро ОПЕК+ се съгласи да удължи съкращенията на производството си, тъй като референтните цени продължиха да остават относително стабилни, главно поради очакванията за вяло нарастване на търсенето и увеличено предлагане от страна на производители извън ОПЕК, които потенциално биха могли да задоволят по-голямата част от новите потребности, очаквани за тази година.
Съществуват обаче различни мнения относно достатъчността на тези мерки. Някои от тях, включително EIA, очакват много по-слаб ръст на производството в САЩ, които често се посочват като пример за предлагане извън ОПЕК, което се очаква да задоволи допълнителното търсене.
Действителният темп на нарастване на търсенето през годината ще стане ясен едва по-късно, а някои анализатори не изключват възможността за дефицит на петролните пазари.
Въпреки тази несигурност повечето анализатори очакват цените на петрола да останат относително непроменени през годината, което се дължи на бавния икономически растеж, който обикновено намалява търсенето на петрол и газ.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.