Икономистът Даниел Лакале наскоро изрази опасения относно бъдещата траектория на щатския долар, като ги отдаде не на появата на криптовалути като Биткойн, а по-скоро на фискалните стратегии на страната.
Лакале обръща внимание на тревожната ескалация на държавния дълг, който е надхвърлил $34 трилиона и продължава да нараства със скорост от $1 трилион на всеки сто дни. Тази тенденция, твърди той, е неустойчива, особено на фона на период, характеризиращ се с предполагаемо икономическо възстановяване, подчертано от силното разширяване на заетостта и нарастващите доходи.
Основният аргумент на Лакале е бързият темп, с който се натрупва дългът в сравнение с растежа на БВП на страната. Коригирано с натрупването на публичен дълг, това съотношение представлява най-неблагоприятният сценарий от 1930 г. насам. Лакале подчертава парадокса на привидно стабилните икономически резултати, съпоставени с безпрецедентното нарастване на държавния дълг. Той оспорва идеята за истинско възстановяване, като подчертава намаляващата покупателна способност на заплатите и нарастващото финансово напрежение за американските домакинства, изострено от стагнацията на реалния ръст на заплатите.
Лакале критикува съвременната парична теория (ММТ) – спорна икономическа доктрина, която някои тълкуват като подкрепяща неограничените държавни разходи, при условие че държавата запази контрола върху валутата си. Според ММТ основният ограничител на държавните разходи е инфлацията.
Въпреки това Лакале твърди, че постоянната фискална експанзия на САЩ, въпреки официалната инфлация от 20% за четири години, отразява безразсъдно пренебрегване на дългосрочното икономическо здраве и стабилността на долара. Той предупреждава за съблазнителната идеология на ММТ, като предупреждава за опасностите, свързани с нейното практическо прилагане, което в крайна сметка натоварва семействата с последиците от фискалната неразумност.
Въпреки забележителния ценови скок на Биткойн, надхвърлил $64,000 в условията на нарастващ държавен дълг и инфлационен натиск, Лакале твърди, че криптовалутата не представлява основна заплаха за статута на щатския долар като световна резервна валута.
Вместо това той определя ерозията на доверието във фискалната и паричната политика на правителството като по-значим риск. Лакале предупреждава за внезапната загуба на паричен суверенитет, когато доверието във фискалната дисциплина на правителството отслабне, което може да предизвика порочен кръг от ескалиращи разходи по заеми, повишена инфлация и в крайна сметка – потенциално изместване на превъзходството на долара.
Биткойн стратегията на Strategy и Metaplanet дава отлични резултати през 2025 г., като и двете компании регистрират значителни печалби благодарение на скока в цената на BTC.
Strategy, по-рано MicroStrategy, разшири портфейла си от Биткойн с придобиването на допълнителни 15,355 BTC за около $1.42 милиарда при средна цена от $92,737 за Биткойн.
Докато Международният валутен фонд (МВФ) публично твърди, че Салвадор е спрял да натрупва Биткойн като част от споразумението си за заем, доказателствата от блокчейна рисуват съвсем друга картина.
Инвестиционните Биткойн продукти отбелязаха една от най-силните си седмици в последно време, като спот ETF-ите на BTC, базирани на пазарите в САЩ, привлякоха над $3 милиарда нови инвестиции.