Тъй като коалицията БРИКС продължава да развива програмата си за дедоларизация, една от големите банки предвижда значителен спад в икономиката на САЩ.
По-конкретно, Morgan Stanley прогнозира предстояща рецесия в САЩ, обяснявайки я с упоритата борба на Федералния резерв (Фед) с инфлацията.
В разговор с CNBC главният икономист на банката Елън Зентнер изрази увереност в неизбежността на тази рецесия за САЩ. Зентнер подчерта, че пълните последици от мерките на Фед за затягане на лихвените проценти ще се проявят едва около 18 месеца след последното увеличение на лихвените проценти.
През изминалата година алиансът БРИКС отбеляза значителен ръст не само в начинанията си за разширяване, но и в съгласуваните си усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар, като получи значителна подкрепа в световен мащаб. Тези усилия сега представляват сериозно макроикономическо предизвикателство за САЩ.
Във връзка с действията на страните от БРИКС срещу зелените пари една от големите американски банки прогнозира неизбежна рецесия през следващите 18 месеца. По-конкретно главният икономист на Morgan Stanley подчерта, че основният катализатор е продължаващата борба с инфлацията. Освен това отслабената позиция на щатския долар влошава ситуацията, създавайки предпоставки за предстоящ труден период.
„Неизбежно ще се сблъскаме със значителен спад„, отбеляза Зентнер. „Убеден съм в това. Времето на този спад е предмет на спекулации. Както посочва Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan, има кумулативни ефекти, които се натрупват с течение на времето, и ние вярваме, че тепърва ще изпитаме пълното въздействие на затягането на паричната политика„, добави той.
През последните седмици се наблюдава спад в представянето на щатския долар, съчетан с активна съпротива от страна на валутите на страните от БРИКС.
Икономическата коалиция си сътрудничи, за да намали международната зависимост от зелените пари. Въпреки утвърдения му статут на световна резервна валута въздействието на досегашните инициативи на БРИКС не може да бъде пренебрегнато.
На пазара в САЩ вниманието е насочено към очакваното намаляване на лихвените проценти. Федералният резерв възприе предпазлив подход към тези съкращения, като ги отложи с оглед на благоприятните икономически показатели. Въпреки че някои очакваха намаляване на лихвените проценти през март, неотдавнашните положителни данни промениха този график, като официалните лица посочиха, че такова намаляване е малко вероятно до летните месеци на 2024 г.
Mastercard постигна значителен напредък в интегрирането на блокчейн технологията, обявявайки, че през 2025 г. ще токенизира 30% от транзакциите си.
Индексът на цените на производителите в САЩ (PPI) за януари отчете повишение от 3.5%, което надхвърли 3.3% през декември, което е сигнал за продължаваща инфлация.
Правната битка между Coinbase и Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) ще бъде спряна, следвайки модела, наблюдаван при други важни крипто дела, включително това на Binance.
Главният оперативен директор на Bitwise Мат Хоуган наблюдава поразително разделение на крипто пазара, където институционалните инвеститори са все по-оптимистично настроени, докато търговците на дребно остават песимисти.