Неотдавнашните покани до Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) за участие в блока БРИКС предизвикаха дискусии за потенциални промени в глобалната валутна динамика.
С тези присъединявания, наред с Египет, Иран и Етиопия, блокът БРИКС вече обхваща по-широк спектър от валути.
Един от важните аспекти е отсъствието на определена валута в рамките на БРИКС, подобно на единицата на Европейския платежен съюз в средата на ХХ век. Макар че се очаква китайският юан да доминира в търговията на БРИКС, появата на нова основна валута за поддържане на търговията представя нови перспективи, особено при положение че Саудитска Арабия и ОАЕ вероятно ще извършват търговия с Китай, използвайки юан.
Регистрите на транзакциите ще се управляват от Swift, докато валутните резерви ще бъдат под контрола на Международния валутен фонд. Използването на родни валути в търговията на страните от Британската общност ще укрепи позициите на саудитския риал и дирхама на ОАЕ в рамките на блока.
Остава въпросът коя валута ще поеме ролята на основна валута на БРИКС в краткосрочен и средносрочен план. Саудитският риал и дирхамът на ОАЕ се очертават като основни претенденти поради пълната конвертируемост на капиталовата им сметка и обвързването им с щатския долар от средата на 90-те години на ХХ в. Докато Саудитска Арабия може да изрази резерви, ОАЕ изглеждат по-отзивчиви към пазарната динамика и потенциално могат да служат като валутен посредник в краткосрочен план.
Усъвършенстваната финансова инфраструктура на ОАЕ предлага на партньорите от Британската общност възможности за парични депозити, дирхамови инструменти или безпроблемно конвертиране на валути на Британската общност в долари, което контрастира с ограниченията и рисковете, свързани с офшорните притежания на юани.
В обобщение, включването на Саудитска Арабия и ОАЕ в блока на БРИКС внася нова динамика в световните валутни пазари с последици за търговията, използването на валутата и потенциалната поява на валута носител в рамките на блока.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.