БРИКС разкритикува доминиращата позиция на щатския долар в глобалната платежна система SWIFT, определяйки я като "несправедлива и скъпа".
Много държави, включително тези от БРИКС, извършват международни търговски сделки предимно в щатски долари чрез механизма SWIFT. Използването на SWIFT обаче е свързано с различни разходи, включващи такси за преводи, разлики в обменните курсове и неоповестени разходи. По-специално, големите международни банки обикновено briначисляват маржове на обменните курсове в размер на 3-5% за всеки трансграничен превод.
При сегашните условия страната, която инициира транзакция по SWIFT, поема основната тежест от колебанията на обменните курсове, което води до предимства за Съединените щати. Сега страните от БРИКС се застъпват за обръщане на този процес, като се стремят да дадат приоритет на предимствата на местните валути пред щатския долар. Целта е да се създаде по-справедлив глобален икономически пейзаж, в който доминиращата роля на щатския долар да бъде намалена.
Министърът на външните работи на Южна Африка Наледи Пандор изрази това мнение, като осъди пристрастието на SWIFT към щатския долар и западните държави, докато санкционира БРИКС и други развиващи се икономики. Пандор окачестви SWIFT системата като „несправедлива и скъпа„, подчертавайки различията в международните финансови системи.
Забележките на Пандор съвпадат с усилията на БРИКС, особено на Русия, за създаване на алтернативни платежни системи, които да оспорят SWIFT и да намалят зависимостта от щатския долар. Русия потвърди, че разработва такава система, която би улеснила търговските разплащания в местни валути, като по този начин би засилила финансовата автономност на развиващите се страни и би насърчила вътрешния икономически растеж.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.