В последно време Биткойн (BTC) отбеляза значим ръст като например в Япония достигна нов исторически връх, което според мнозина се дължи отчасти на докладите, че две големи икономики са изпаднали в рецесия в края на миналата година.
Друг катализатор на тези ценови движения беше значителният приток на средства към спот Биткойн (BTC) борсово търгувани фондове, което накара анализаторите да очакват предстоящ бичи цикъл през следващите 1-2 години.
По данни на Националната статистическа служба на Обединеното кралство през последното тримесечие на 2023 г. е регистрирано свиване на брутния вътрешен продукт (БВП) с 0.3%. Едновременно с това Япония отстъпи статута си на трета по големина икономика в света на Германия след неочаквана рецесия.
Освен това Биткойн (BTC) наскоро достигна безпрецедентен връх в Япония, като се покачи до 7,819,902 йени. Този скок се случи в рамките на по-широк икономически пейзаж, белязан от забележителни промени, като например спада на японската йена до най-ниското ѝ ниво спрямо долара от 33 години насам.
Пазарните анализатори отдават ръста при стойността на флагманската криптовалута с множество фактори, включващи икономическата политика на Япония, тенденциите на световния пазар и ескалиращото приемане на дигиталните валути в Азиатско-тихоокеанския регион.
На фона на тези новини Етериум (ETH) също отбеляза скок на цената си, достигайки границата от $2,800 за първи път от май 2022 г. насам. Това повишение беше предизвикано от спекулациите на търговците относно потенциалното одобрение на спот ETH борсово търгуван фонд в САЩ.
Подобно одобрение би могло значително да повиши привлекателността на ETH за институционалните инвеститори, като по този начин допълнително засили пазарната му стойност. По-специално, няколко известни финансови компании, включително Franklin Templeton, BlackRock, Fidelity, Ark и 21Shares, Grayscale, VanEck, Invesco, Galaxy и Hashdex, вече подадоха заявления за ETF за ETH.
Тези дружества вече представиха спот ETF-и за Биткойн, които бяха пуснати в средата на януари. От въвеждането им тези фондове са натрупали общо BTC на стойност $11 милиарда. Този приток на институционален капитал изигра решаваща роля за стимулирането на цената на Биткойн, която надхвърли границата от $52,000.
Нарастващият интерес към ETF-ите за криптовалути отразява по-широка тенденция на институционално приемане в рамките на пространството на дигиталните активи. Институционалните инвеститори, включително хедж фондове, мениджъри на активи и корпорации, все повече признават потенциала на криптовалутите като алтернативен инвестиционен клас.
Одобрението на спот ETF за ETH, по-специално, се разглежда като важен етап, който може да отключи значително институционално търсене спрямо Етериум. Важно е обаче да се отбележи, че регулаторната несигурност остава ключов проблем, тъй като властите продължават да се борят с въпроси, свързани със защитата на инвеститорите, целостта на пазара и финансовата стабилност.
Въпреки тези предизвикателства цялостната перспектива за криптовалутите остава положителна, подхранвана от нарастващото масово приемане и утвърждаване. Тъй като световните икономики се ориентират в несигурността, дигиталните активи предлагат на инвеститорите хеджиране срещу инфлация и обезценяване на валутата, което ги прави атрактивен вариант за диверсификация на портфейла. С нарастващото институционално участие и регулаторната яснота пазарът на криптовалути изглежда е готов за по-нататъшен растеж и съзряване през следващите години.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Докато крипто пазарът преживява нова вълна от нестабилност, известна фигура от проекта Shiba Inu призовава притежателите да не губят от поглед по-голямата картина.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.