От Morgan Stanley имат по-оптимистична перспектива за световните пазари на петрол през 2024 г., като обясняват неотдавнашното намаляване на запасите с тази промяна.
Според информацията експертите на компанията са преразгледали прогнозите си за ръст на търсенето в посока нагоре за тази година, като същевременно са понижили очакванията си за предлагането извън ОПЕК.
В доклад, публикуван в понеделник, анализаторите на Morgan Stanley твърдят:
Петролният пазар показа по-стегната динамика от първоначално очакваното, което носи последици за бъдещето.
Те изтъкнаха, че нивата на предлагане са спаднали под очакванията, което отчасти се дължи на действията на ОПЕК, а също така е повлияно от фактори в САЩ.
В доклада се изтъкват и положителни перспективи за търсенето на петрол, като има признаци за устойчивост, особено в сектора на авиацията. Корекциите в разписанията на полетите предполагат значително увеличение на потреблението на авиационно гориво, което се очаква през предстоящия летен сезон.
От Morgan Stanley коригираха прогнозата си за ръст на търсенето на суров петрол през 2024 г. до 1.5 милиона барела дневно, което е увеличение спрямо предишната оценка от 1.3 милиона барела дневно. Обратно, те ревизираха оценката си за ръста на предлагането извън ОПЕК в посока надолу от 1.7 милиона барела на ден на 1.5 милиона барела на ден.
В доклада се заявява:
С оглед на окуражаващото съответствие от страна на ОПЕК досега очакваме петролният пазар да запази равновесието си през цялата година, а не да премине в лек излишък, както се очакваше по-рано.
Вследствие на това експертите повишиха прогнозния си ценови диапазон за суровия петрол тип Брент до $80-$85 за барел в сравнение с по-ранния диапазон от $75-$80 за барел.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.