Сегашният ръст на технологичните акции изглежда непрестанен, а пазарите са развълнувани от изкуствения интелект.
Въпреки това някои анализатори предупреждават, че забележителните печалби, на които са свидетели някои акции, могат да означават надценяване и потенциален балон.
Възможно ли е този ентусиазъм да доведе до повторение на прословутия дотком крах от 2000 г.?
Преди две десетилетия появата на интернет разпали лудост на Уолстрийт, като изстреля технологичните акции до главозамайващи висоти, подхранвани от безграничния оптимизъм за трансформиращия потенциал на интернет. Този разказ може да се стори познат на днешните наблюдатели, които виждат, че подобен плам около изкуствения интелект ще оформи инвестиционния пейзаж през 2024 г., предизвиквайки опасения за потенциално продължение на дотком краха.
И все пак експертите предполагат, че тези опасения може да са преувеличени. Съществуват значителни разлики между настоящата технологична лудост и края на 90-те години на миналия век, особено по отношение на финансовото състояние на големите технологични компании през 2024 г. и по-широкия икономически контекст.
Ето защо историята може да не се повтори под формата на нов дотком крах:
По същество, въпреки че в днешния технологичен бум отеква ехото на дотком ерата, внимателният анализ разкрива съществени различия, които предполагат, че този път може да се получи различен резултат. Тъй като инвеститорите се ориентират в сложността на пазара, разбирането на тези нюанси може да осигури ценна информация за траекторията на технологичните акции и на икономиката като цяло.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.