Начало » Инвеститорите на фондовият пазар не трябва да се плашат от нов дотком балон – ето защо

Инвеститорите на фондовият пазар не трябва да се плашат от нов дотком балон – ето защо

13.02.2024 11:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Инвеститорите на фондовият пазар не трябва да се плашат от нов дотком балон – ето защо

Сегашният ръст на технологичните акции изглежда непрестанен, а пазарите са развълнувани от изкуствения интелект.

Въпреки това някои анализатори предупреждават, че забележителните печалби, на които са свидетели някои акции, могат да означават надценяване и потенциален балон.

Възможно ли е този ентусиазъм да доведе до повторение на прословутия дотком крах от 2000 г.?

Преди две десетилетия появата на интернет разпали лудост на Уолстрийт, като изстреля технологичните акции до главозамайващи висоти, подхранвани от безграничния оптимизъм за трансформиращия потенциал на интернет. Този разказ може да се стори познат на днешните наблюдатели, които виждат, че подобен плам около изкуствения интелект ще оформи инвестиционния пейзаж през 2024 г., предизвиквайки опасения за потенциално продължение на дотком краха.

И все пак експертите предполагат, че тези опасения може да са преувеличени. Съществуват значителни разлики между настоящата технологична лудост и края на 90-те години на миналия век, особено по отношение на финансовото състояние на големите технологични компании през 2024 г. и по-широкия икономически контекст.

Ето защо историята може да не се повтори под формата на нов дотком крах:

  • Фундаментални разлики в рекламата: Много технологични ентусиасти твърдят, че вълнението около изкуствения интелект е оправдано, защото той представлява значителна промяна на парадигмата. Според Дан Айвс от Wedbush AI бележи най-значимата технологична тенденция от появата на интернет през 1995 г. насам, което показва, че става дума за трансформационна революция, а не за спекулативен балон.
  • Финансов пейзаж: Брайън Белски, главен инвестиционен стратег в BMO, посочва, че балоните обикновено възникват от прекомерни спекулации, често подхранвани от финансиране. За разлика от дотком ерата, когато IPO-тата бяха многобройни и спекулативната страст беше необуздана, днешните технологични гиганти като Nvidia, Meta и Microsoft могат да се похвалят със стабилни баланси и значителна рентабилност, което предполага по-стабилна основа за растеж.
  • Разпознаване на пазара: За разлика от безразборния ентусиазъм от тогавашната криза, днешният пазар демонстрира по-голям акцент върху ефективността и рентабилността. Куинси Кросби от LPL Financial Management отбелязва, че сега инвеститорите изискват осезаеми резултати, като награждават компании като Meta и Microsoft за изпълнение на обещанията им за растеж, а не за спекулативен потенциал.
  • Технически спад срещу срив на пазара: Макар че опасенията за потенциален спад в технологичния сектор продължават, важно е да се прави разлика между нормално отдръпване и катастрофален пазарен срив. Белски подчертава, че колебанията в цените на акциите не означават непременно предстоящ срив, а историческите данни показват, че по-широката устойчивост на пазара може да устои на колебанията в акциите на технологичните компании.
  • Уроци от историята: Макар че сравненията с дотком ерата са неизбежни, твърде силното разчитане на паралели от миналото крие риск да се пренебрегне уникалната динамика на настоящата пазарна среда. Както посочва Филип Д. Лоренц от CIBC Private Wealth, въпреки че може да се наблюдават спекулации, ексцесиите и ирационалното преуспяване, наблюдавани по време на технологичния балон през 2000 г., днес значително отсъстват.

По същество, въпреки че в днешния технологичен бум отеква ехото на дотком ерата, внимателният анализ разкрива съществени различия, които предполагат, че този път може да се получи различен резултат. Тъй като инвеститорите се ориентират в сложността на пазара, разбирането на тези нюанси може да осигури ценна информация за траекторията на технологичните акции и на икономиката като цяло.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Nvidia: Ще настъпи ли възход през 2025 година?

2025 г. започна с нарастващи предизвикателства за пазарите.

06.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether с ново начинание в сферата на изкуствения интелект

Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.

06.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Кати Ууд сподели очакванията си за Биткойн – съществува ли корелация със златото?

Кати Ууд, директор на ARK Invest, счита, че пазарите може да са на прага на изненадващо възстановяване, въпреки широко разпространените опасения за икономическо забавяне.

06.05.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Уорън Бъфет с предупреждение за фискалната политика на САЩ

Уорън Бъфет алармира за влошаващото се финансово състояние на Америка по време на това, което може да бъде последното му събрание на акционерите на Berkshire Hathaway, предупреждавайки, че страната се насочва към финансова пропаст, ако тенденциите в разходите останат непроменени.

06.05.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.