В неделя Международният валутен фонд (МВФ) изтъкна, че икономиките в Близкия изток не отговарят на прогнозите за растеж, което се дължи най-вече на намаляването на производството на петрол и на конфликта между Израел и Газа.
Въпреки това глобалните икономически перспективи остават устойчиви.
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, която говори на Арабския фискален форум в Дубай, призна изненадващата устойчивост на световната икономика в условията на несигурност. Тя обаче предупреди за потенциалното по-широко въздействие върху регионалните икономики, ако конфликтът в Газа продължи.
В неотдавнашния си регионален икономически доклад МВФ преразгледа прогнозата си за растежа на БВП в Близкия изток и Северна Африка до 2.9% през тази година, което е под предишните прогнози, направени през октомври. Факторите, които допринесоха за това понижение, включват временното намаляване на производството на петрол и продължаващия конфликт в Газа.
Въпреки че миналия месец МВФ повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж, позовавайки се на подобренията в САЩ и Китай, Георгиева отбеляза предизвикателствата, пред които са изправени икономиките на съседните на Израел и палестинските територии държави, като например намалените приходи от туризъм и увеличените разходи за превоз на товари поради нападенията в Червено море.
Геополитическото напрежение, включително конфликтът в Газа и нападенията срещу търговски кораби от страна на съюзените с Иран хути в Йемен, доведоха до прекъсване на световните търговски маршрути. Това накара някои световни превозвачи да пренасочат трафика към по-дълги маршрути, което се отрази на приходите от Суецкия канал.
Министърът на финансите на Египет Мохамед Мааит спомена, че въпреки влиянието на пренасочването върху приходите от Суецкия канал, регионът е отбелязал добър растеж преди развитието на събитията.
Що се отнася до енергийните субсидии в Близкия изток, МВФ планира да публикува документ, в който се посочват потенциални икономии в размер на $336 милиарда чрез постепенното им премахване. Георгиева подчерта ползите от премахването на регресивните енергийни субсидии, включително възпирането на замърсяването и увеличаването на социалните разходи.
Регионът на Близкия изток и Северна Африка разчита в голяма степен на субсидиите за изкопаеми горива, които според МВФ ще съставляват 19% от БВП през 2022 г. МВФ се застъпва за постепенно намаляване на енергийните субсидии и предлага целева подкрепа като алтернативен подход за икономиките в региона, включително за износителите на петрол.
Световната среща на върха на правителствата в Дубай се фокусира върху напредналите технологии, включително изкуствения интелект (AI).
Георгиева изтъкна, че в световен мащаб 40% от работните места са изложени на въздействието на AI, като подчерта значението на инфраструктурата и квалифицираната работна сила, за да се предотврати изоставането.
Регионални икономики като ОАЕ и Саудитска Арабия значително са увеличили инвестициите си в AI като част от диверсификацията на източниците на доходи.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.