Държавите членки на ЕС и членовете на ЕП постигнаха предварително споразумение за коригиране на строгите фискални разпоредби на блока, като предоставят на правителствата по-голяма гъвкавост при управлението на дълга и предлагат стимули за увеличаване на публичните инвестиции в области като борбата с изменението на климата, индустриалното развитие и сигурността.
Преразглеждането на Пакта за стабилност и растеж, който датира от две десетилетия, е в отговор на извънредните икономически предизвикателства, пред които са изправени някои държави от ЕС по време на фазата на възстановяване от пандемията, в съчетание с амбициозните цели, поставени за екологични инициативи, индустриален напредък и отбранителни стратегии в рамките на блока.
Актуализираните регламенти установяват нови критерии за намаляване на дефицита и управление на дълга, макар и с по-малко амбициозни цели в сравнение с предишните издания.
Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис подчерта значението на адаптирането към настоящата икономическа и геополитическа динамика, като заяви, че преработените правила ще осигурят на държавите членки яснота и предвидимост по отношение на фискалните им стратегии през следващите години. Той изтъкна потенциала на тези правила да повишат фискалната устойчивост и да стимулират устойчивия растеж чрез насърчаване на инвестициите и структурните реформи.
Евродепутатът Маргарида Маркес изрази оптимизъм по отношение на споразумението, като отбеляза, че един по-нюансиран и средносрочен подход, съчетан с повишена национална ангажираност, ще даде възможност на държавите членки да избягват мерките за строги икономии.
Съгласно актуализираните разпоредби на държавите с прекомерен дълг се предоставят удължени срокове за постепенно намаляване на съотношението на дълга към БВП, като се изисква то да намалява годишно с 1%, ако надхвърля 90% от БВП, и с 0.5%, ако спада между 60% и 90% от БВП.
Освен това държавите с дефицит, надвишаващ 3% от БВП, са задължени да намаляват този дефицит наполовина в периоди на икономическа експанзия, като по този начин създават фискален буфер срещу бъдещи икономически спадове.
Освен това разходите за отбрана вече ще се включват в оценката на Комисията за високия дефицит на дадена държава – съображение, което бе ускорено от неотдавнашните геополитически събития, като например нахлуването на Русия в Украйна.
Преразгледаните правила предоставят на държавите членки седемгодишен период, удължен от досегашните четири години, за прилагане на мерки за намаляване на дълга и дефицита, считано от 2025 г. Държавите с прекомерен дълг обаче не са задължени да го сведат под 60% от БВП до края на седемгодишния период, стига да демонстрират надеждна траектория на намаляване на дълга.
За да може предварителното споразумение да бъде приложено през следващата година, е необходимо то да бъде официално одобрено от държавите от ЕС и от Европейския парламент.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.