Световната икономика е изправена пред предизвикателства, дължащи се на по-високите лихвени проценти и намаленото външно търсене, които забавят икономическия растеж и отслабват доверието на бизнеса в световен мащаб.
Тези трудности се засилват от забавянето на китайската икономика и намаляването на търговията, което засяга особено силно световния производствен сектор.
Освен това ескалиращото напрежение в световен мащаб, като например конфликтите с участието на Израел и Хамас, както и ситуацията в Украйна, създават значителни рискове за продължаващата икономическа експанзия.
Вследствие на това в актуализацията на GlobalData за първото тримесечие на 2024 г. се прогнозира продължаване на глобалното икономическо забавяне за трета поредна година, като очакваният темп на растеж през 2024 г. е 2.1% в сравнение с очаквания растеж от 2.4% през 2023 г.
В доклада се подчертава сложното взаимодействие между икономическите фактори и геополитическите събития, като се подчертава необходимостта от стратегическо планиране от страна на предприятията и политиците.
В този развиващ се икономически пейзаж се очаква Азиатско-тихоокеанският регион (APAC) да бъде водещ през 2024 г. с най-висок темп на растеж. Въпреки това прогнозата за растежа в APAC показва забавяне в сравнение с предходната година поради икономическите предизвикателства в Китай.
В региона на Близкия изток и Африка (MEA) перспективите остават несигурни поради продължаващото геополитическо напрежение и намаляването на производството на петрол. GlobalData очаква растежът в региона на MEA да се засили през 2024 г., благодарение на очакваното подобрение на външното търсене и растежа в непетролния сектор.
За региона на Северна и Южна Америка GlobalData прогнозира забавяне на растежа до 1.1% през 2024 г. от 2.2% през предходната година. Това забавяне се обяснява с различни фактори, включително намалените спестявания от пандемията, увеличената задлъжнялост на домакинствата и потенциалния спад на схемите „купи сега, плати по-късно„.
Освен това се очаква забавяне на растежа на бизнес инвестициите поради по-високите разходи за финансиране в резултат от повишените лихвени проценти.
Прогнозите са, че през 2024 г. европейският регион ще отбележи леко възстановяване, тъй като опасенията относно енергийните доставки и разходите за живот ще намалеят.
Въпреки това нарастването на глобалния дълг поставя сериозни предизвикателства пред правителствата, които се борят с големи кризи.
Нарастването на разходите за обслужване на дълга може да попречи на усилията за справяне с изменението на климата и застаряването на населението, което засилва опасенията за потенциални фискални кризи и икономическа нестабилност в бъдеще.
Продължаващото геополитическо напрежение, особено в Червено море от ноември 2023 г. насам, оказва значително влияние върху глобалната верига за доставки. Инциденти като пиратство, ракетни удари и атаки на безпилотни летателни апарати срещу плавателни съдове застрашават ключови транспортни маршрути. Множество големи корабни компании и кораби, регистрирани под различни флагове, са претърпели прекъсвания и щети, което подчертава уязвимостта на веригата за доставки в ключови морски региони.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.