Президентът на Венецуела Николас Мадуро залага на това, че САЩ няма да възстановят всички санкции, въпреки че той се отклонява от обещанието си за свободни избори.
В петролната индустрия на страната обаче местните оператори се опасяват, че оптимизмът му може да се окаже неуместен.
Петролните и газовите компании се опасяват, че техните зараждащи се сделки – от внос на строително оборудване до връзки с американски банки – могат да се разпаднат, ако забраната на Мадуро за кандидати от опозицията накара САЩ да оставят шестмесечното спиране на санкциите да изтече през април.
Повторното налагане на санкциите може да доведе до спад на производството на петрол във Венецуела с 30% до 600,000 барела на ден в рамките на няколко месеца, твърди Фернандо Ферейра, директор на отдела за геополитически риск на Rapidan Energy Group.
Данните сочат, че производството през януари е нараснало с 22% спрямо предходната година, след като САЩ облекчиха санкциите през октомври, позволявайки на американските компании да работят с Petróleos de Venezuela SA.
Миналия месец най-висшият съд на Венецуела забрани на кандидата на опозицията Мария Корина Мачадо да се кандидатира, противопоставяйки се на натиска на САЩ. В отговор САЩ възстановиха санкциите за износ на злато и предупредиха за петролни санкции през април, ако Венецуела не промени курса си.
Министърът на петрола на Венецуела Педро Телечеа заяви, че страната е „подготвена“ за подновяване на петролните санкции и е „отворена за диалог„.
Администрацията на Байдън също има причини да запази санкциите. Стабилният венецуелски суров петрол може да стабилизира световните цени на петрола и цените на бензина в САЩ. Байдън, който е изправен пред преизбиране срещу Доналд Тръмп, трябва да реши проблема с миграцията, насочена към САЩ, който една по-силна венецуелска икономика може да облекчи.
Някои изпълнителни директори на петролни компании се съмняват в последните инвестиции в условията на напрежение, опасявайки се от репресии от страна на правителството.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.