Цените на петрола се повишиха, възстановявайки се от последното триседмично дъно, тъй като търговците оцениха ескалацията на геополитическото напрежение и ястребовите забележки на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл.
Цената на West Texas Intermediate надхвърли $72 за барел, след като се колебаеше през целия ден, като ръстът в края на деня бе подкрепен от възстановяването на капиталовите пазари от по-ранните дъна.
Освен това засилените удари на САЩ по йеменските хути, най-значителните от 11 януари насам, допринесоха за подкрепа на цените.
Въпреки повишените рискове за корабоплаването в Червено море поради конфликта обаче изобилните доставки на петрол смекчиха премията за геополитически риск.
По-широките пазарни нагласи отслабнаха след коментарите на Пауъл в неделя, които предполагат, че намаляването на лихвените проценти може да бъде отложено след март, докато Фед прецени дали инфлацията намалява устойчиво.
Освен това доларът се покачи до най-високото си равнище от близо три месеца, намалявайки привлекателността на суровините, оценявани в тази валута.
Миналата седмица цените на суровия петрол се понижиха, заличавайки по-голямата част от печалбите, постигнати по-рано през годината, на фона на дискусиите за спиране на четиримесечния конфликт между Израел и Хамас. Въпреки това съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан посочи в неделя, че споразумение не е предстоящо.
На други места се очаква значителна част от капацитета за рафиниране да бъде изключен след пожар в съоръжение на „Лукойл“ в руския Волгоград, за който се твърди, че е причинен от свален от Украйна дрон.
Фючърсите върху дизеловото гориво в Европа поскъпнаха с цели 2.6 % в понеделник, отбелязвайки най-голямото увеличение от една седмица насам. В САЩ най-голямата рафинерия в Средния Запад – заводът на BP Plc в Уайтинг, Индиана, също не работи.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.