Съединените щати поддържат силен икономически растеж, докато Китай е изправен пред забавяне, което очертава противоположни траектории за двете най-големи икономики в света.
Есуар Прасад, професор от университета Корнел и бивш служител на МВФ, смята, че вероятността БВП на Китай да изпревари този на САЩ намалява.
Той предупреди за потенциална ескалация на глобалния протекционизъм и геополитическото напрежение, ако бившият президент Доналд Тръмп се върне на власт, насърчавайки американския изолационизъм и засилвайки влиянието на Пекин.
Икономиката на САЩ е силна, но все пак
Икономиката на САЩ остава силна благодарение на гъвкавия пазар на труда, подкрепящите фискални политики и устойчивата финансова система, подпомагаща малките и средните предприятия в трудни времена като пандемията. Въпреки добрите резултати на САЩ продължават да съществуват опасения относно въздействието на забавянето на световната икономика, както и относно нарастващия държавен дълг и лихвените плащания в сравнение с приходите.
Федералният резерв се отнася предпазливо към инфлационния натиск и се стреми към меко приземяване чрез разумни корекции на паричната политика. Докато ограниченията в предлагането отслабват, Фед остава бдителен и е готов да коригира лихвените проценти постепенно, ако е необходимо.
Китайски икономически перспективи
Неотдавнашните действия на Китай за стимулиране на икономическата активност подчертават опасенията за отслабваща инерция на растежа и спад на акциите. Предизвикателствата включват демографски промени, нестабилен пазар на недвижими имоти и несигурност по отношение на нов модел на растеж, което затруднява поддържането на темпове на растеж.
Въздействие на президентските избори в САЩ
Потенциалното завръщане на Тръмп може да доведе до ескалация на световния търговски протекционизъм, задълбочаване на геополитическото напрежение и до търговска и финансова фрагментация. Това би могло да отслаби частните инвестиции, което ще се отрази негативно на финансовите пазари и икономическия растеж.
От друга страна, то би могло да даде възможност на Китай да засили икономическото и геополитическото си влияние, особено в Азия.
В обобщение, САЩ и Китай се движат по противоположни икономически пътища, като различни предизвикателства и несигурност оформят глобалния икономически пейзаж.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.