Съединените щати поддържат силен икономически растеж, докато Китай е изправен пред забавяне, което очертава противоположни траектории за двете най-големи икономики в света.
Есуар Прасад, професор от университета Корнел и бивш служител на МВФ, смята, че вероятността БВП на Китай да изпревари този на САЩ намалява.
Той предупреди за потенциална ескалация на глобалния протекционизъм и геополитическото напрежение, ако бившият президент Доналд Тръмп се върне на власт, насърчавайки американския изолационизъм и засилвайки влиянието на Пекин.
Икономиката на САЩ е силна, но все пак
Икономиката на САЩ остава силна благодарение на гъвкавия пазар на труда, подкрепящите фискални политики и устойчивата финансова система, подпомагаща малките и средните предприятия в трудни времена като пандемията. Въпреки добрите резултати на САЩ продължават да съществуват опасения относно въздействието на забавянето на световната икономика, както и относно нарастващия държавен дълг и лихвените плащания в сравнение с приходите.
Федералният резерв се отнася предпазливо към инфлационния натиск и се стреми към меко приземяване чрез разумни корекции на паричната политика. Докато ограниченията в предлагането отслабват, Фед остава бдителен и е готов да коригира лихвените проценти постепенно, ако е необходимо.
Китайски икономически перспективи
Неотдавнашните действия на Китай за стимулиране на икономическата активност подчертават опасенията за отслабваща инерция на растежа и спад на акциите. Предизвикателствата включват демографски промени, нестабилен пазар на недвижими имоти и несигурност по отношение на нов модел на растеж, което затруднява поддържането на темпове на растеж.
Въздействие на президентските избори в САЩ
Потенциалното завръщане на Тръмп може да доведе до ескалация на световния търговски протекционизъм, задълбочаване на геополитическото напрежение и до търговска и финансова фрагментация. Това би могло да отслаби частните инвестиции, което ще се отрази негативно на финансовите пазари и икономическия растеж.
От друга страна, то би могло да даде възможност на Китай да засили икономическото и геополитическото си влияние, особено в Азия.
В обобщение, САЩ и Китай се движат по противоположни икономически пътища, като различни предизвикателства и несигурност оформят глобалния икономически пейзаж.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.