Нов доклад на Ripple, в който се разглежда какъв процент от финансовите институции се интересуват от използването на блокчейн за плащания, показва, че повече от три четвърти от тях планират да използват криптовалути до 2025 г.
Всъщност 76% от световните финансови институции искат да използват криптовалута през следващите три години, при условие че законодателството го позволява, според глобалното проучване, проведено от Ripple и публикувано на 11 август.
Същевременно, при 71%, малко по-малко фирми смятат, че ще използват криптовалута през следващите три години, което е отклонение от общата тенденция фирмите да са по-отворени към дигиталните активи и да се надяват на техните предимства.
Широкото използване на криптовалути за плащания е най-важният фактор, който предприятията и финансовите институции трябва да вземат предвид, когато решават дали да включат криптовалута в инвестиционния си портфейл. Полезността на криптовалутата като някакъв вид хеджиране е на второ място, а свързаното с нея използване на криптовалутата като мостова валута е на трето място.
Запитани по-конкретно защо биха съхранявали криптовалута, 50% от респондентите посочват използването ѝ като хеджиране срещу инфлация, валута за извършване на плащания или актив за предоставяне на заем или обезпечение за вземане на заем като една от трите най-важни причини за това.
Интересно е, че независимо дали се дължи на доверието им в банките, на съществуващата им връзка с тях или на някакъв друг аспект, мнозинството от потребителите (65%), запитани в международен план, заявиха, че биха закупили криптовалута чрез своята банка, ако тя я предоставя.
Забележително е, че почти 70% от финансовите институции, запитани за целите на това проучване, изразиха интерес към използването на блокчейн технологията за плащания в някакво качество, независимо дали за вътрешни преводи в банката или клона, за плащания между банките или за плащания към клиенти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Robinhood изправени пред дело за пазарна манипулация
Широкият интерес се отнася не само за блокчейн като цяло, но и с известни разлики за всеки от основните видове токени, включително криптовалути, дигитални валути на централните банки (CBDC) и стабилни монети. Приблизително 70% от респондентите от финансовите институции заявиха, че се интересуват от внедряването на тези токени за различни случаи на използване при плащания.
Както предприятията, така и финансовите институции поставят разплащанията пред различни други употреби на портфолиото, като например хеджиране срещу икономически спадове или предпазване от валутни рискове. И в двата случая плащанията са с приоритет пред хеджирането.
Запитани кои според тях са основните предимства от внедряването на блокчейн и криптовалути за плащания, финансовите институции дадоха отговори, които бяха сравнително равномерно разпределени по редица предимства, като сигурността и качеството на данните излязоха малко по-напред от перспективите за разширяване на допълнителните пазари и сетълмента в реално време.
Доставчикът на крипто портфейли Phantom е набрал $150 милиона в кръг за финансиране от серия С, ръководен от Sequoia Capital и Paradigm, с участието на Andreessen Horowitz и Variant, с което оценката му достига $3 милиарда.
Ветеранът анализатор Питър Бранд, който преди беше скептичен към Cardano (ADA), промени позицията си, привличайки вниманието на крипто общността с последната си бича прогноза.
Докладите сочат, че eToro е подала поверителни документи в Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) за първично публично предлагане (IPO), което е потенциален крайъгълен камък за платформата.
По време на изслушване в Сената Скот Бесент, номиниран от новоизбрания президент Доналд Тръмп за министър на финансите, отхвърли идеята за дигитална валута на централната банка на САЩ (CBDC), заявявайки, че подобни инструменти не са необходими на страната.