Поне 75 крипто борси са затворили поради хакове, измами или просто са изчезнали по неизвестни причини тази година.
Според Crypto Wisser Exchange Graveyard пет от борсите бяха жертви на измами, а четири, включително Altsbit и Nerae, бяха маркирани като хакнати.
Общо 31 бяха затворени доброволно, докато 34 бяха означени като безследно изчезнали. Холандската борса NLexch и чилийският Chilebit бяха единствените, за които беше отбелязано, че са били затворени от съответните им правителства през 2020 г.
Има някои макро тенденции, които помагат да се обясни защо толкова много по-малки борси се провалят. Растежът на DeFi и възходът на децентрализираните борси през 2020 г. се отрази катастрофално на много по-малки операции.
Регулаторният натиск също се е увеличил от ранните дни на индустрията и много борси просто не са успели да отговорят на изискванията. Хакове и измами също са посочени като нарастващи проблеми за обмените.
Последните две високопрофилни борси, които имат облак над своите фючърси, са BitMEX и KuCoin.
След подаването на наказателни обвинения срещу ръководители на BitMEX миналата седмица за нарушения на банковото регулиране, фирмата за криптосигурност Chainalysis определи борсата като „високорискова„.
Охранителната компания отправя предупреждение към редица свои високопоставени клиенти, включително държавни агенции, банки и борси, като ги информира, че всяка борса с отправени към нея обвинения трябва да се счита за високорискова.
Някои търговци също изглеждат предпазливи по отношение на бъдещата жизнеспособност на BitMEX, като BTC на стойност над 500 милиона долара са изтеглени от борсата между 30-ти септември и 3-ти октомври според Coin Metrics.
Базираната в Сингапур борса KuCoin претърпя хак в размер на 200 милиона долара в края на септември, но се опита да успокои потребителите, като издаде редица актуализации на защитата, които задълбават в инцидента, за да осигурят прозрачност. Последното съобщение беше актуализирано на 6-ти октомври, тъй като компанията продължава с одити на различните засегнати активи.
Крипто борсите не са единствените субекти, които изчезват. Според сайта deadcoins.com има почти 2000 алткойни и токени, които вече не съществуват.
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.