Неотдавнашна публикация от Kaiko в X (преди Twitter) подчерта доминиращата роля на турската валута, лирата, като основна двойка за търговия с фиат в Binance.
Според информацията турската валута е представлявала три четвърти от общия обем на борсата в началото на септември, надминавайки други двойки за търговия с фиатни валути като еврото (EUR) и бразилския реал (BRL).
Сравнявайки това с януари 2021 г., ситуацията се е обърнала напълно. Турската лира се откроява като единствената фиатна търговска двойка, при която се наблюдава бързо нарастване на пазарния дял, докато дяловете на EUR и BRL са намалели с течение на времето.
През изминалата седмица местните борси в Турция отбелязаха забележителни колебания в тенденциите на обемите. На платформи като Paribu и Icrypex възходящата тенденция затихна, но на три други значими борси се наблюдаваха значителни подобрения. Тези борси са обработвали дневни разплащания в размер от $40 до $65 милиона.
Рязкото нарастване на зависимостта на Турция от криптовалутите може да се отдаде на тежката борба на страната с инфлацията, която наскоро се покачи до близо 60%. Това обезпокоително увеличение на инфлацията подчертава продължаващата и дълбоко вкоренена криза с разходите за живот в Турция.
Въпреки усилията на икономическия екип, назначен от президента Реджеп Тайип Ердоган през юни, да отмени неконвенционалните политики, незабавното облекчение за Турция остава недостижимо.
В светлината на ескалиращата инфлация турските граждани все по-често се обръщат към криптовалутите. Въпреки това, 75% от обема на търговията да произлиза от една икономика обикновено не се счита за здравословен знак за една борса. Този дисбаланс подчертава неравномерното макроприемане и потенциално може да създаде рискове, ако регионалните регулации претърпят промени.
Въпреки това инвеститорите намират утеха в света на криптовалутите. Неотдавнашно проучване на KuCoin разкри, че над половината от турското население е участвало в инвестиране в този клас активи.
През септември 2023 г. икономиката на САЩ надмина очакванията въпреки предизвикателствата, породени от усилията на страните от БРИКС срещу долара.
Tенденцията за сезонност на фондовите пазари се прояви почти перфектно през третото тримесечие на 2023 г., като август и септември оправдаха репутацията си на жестоки месеци за американските акции.
Конгресът на САЩ прие закон, който предотврати скъпоструващото спиране на работата на федералните агенции и осигури функционирането на правителството до 17 ноември.
Докато икономическата коалиция БРИКС проучва алтернативи на щатския долар, Русия се застъпва за създаването на единна дигитална валута за търговия в рамките на блока.