Сривът на пазара на криптовалути през 2022 г. вероятно промени инвестиционните стратегии на редица притежатели, като някои от тях решиха да се откажат от активите си.
Значителна част от инвеститорите обаче остават невъзмутими от корекцията, тъй като очакват бъдещо пазарно рали.
Всъщност повече от половината инвеститори в криптовалути – 54%, посочват, че не са продали никаква част от притежаваните от тях дигитални активи през последните седмици въпреки ескалиращите разпродажби, сочи проучване, публикувано от Civic Science на 26 юли.
На други места останалите 46% посочват, че са продали „много“ или „всички“ от своите крипто инвестиции при 26%, докато 20% са продали само малка част от своите дигитални активи. Констатацията се основава на обратна връзка от 1,233 лица, споделена между 25 и 26 юли.
Интересно е, че въпреки че водещи активи като Биткойн (BTC) са загубили стойността си почти наполовина през 2022 г., 78% от респондентите отбелязват, че пазарната ‘касапница’ не им се е отразила негативно. Обратната връзка беше споделена от 4,466 респонденти между 20 и 21 юли, като групата включваше предимно инвеститори на дребно, които съставляват значителен дял от крипто пазара.
Струва си да се отбележи, че крипто пазарът си е изградил репутация на такъв, който има бърза възвръщаемост въпреки волатилността. Ето защо този аспект се очертава като решаващ мотив за инвеститорите на дребно да се включат в него.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Броят на битоматите по света доближава 40,000
Резултатите от проучването идват, след като пазарът се характеризираше със значителни инциденти. В същото време Биткойн отбеляза най-лошата си тримесечна възвръщаемост от -56% през второто тримесечие на 2022 г.
Като цяло констатациите на проучването отчасти сочат убеждението на част от криптовалутните анализатори, че неотдавнашният срив е част от общата траектория на криптовалутите. Например, стратегът по суровините в Bloomberg Intelligence Майк МакГлоун смята, че крипто пазарът, воден от Биткойн, ще тръгне нагоре през втората половина на 2022 г.
Забележително е, че пазарът показа признаци на възходящи ценови движения през юли. След като загуби критичното ниво, пазарът възстанови капитализацията от $1 трилион.
Залогът за ценово рали на пазарите се подчертава и от повишения интерес от страна на институциите, които възобновиха наливането на пари в пространството.
По-специално, мениджърът на активи Brevan Howard обяви стартирането на най-големия крипто хедж фонд с управлявани активи в размер на $1 милиард. На други места BlackRock (NYSE: BLK) си партнира с крипто борсата Coinbase, за да улесни институционалните инвестиции в криптовалути.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.