През годините пазарът на криптовалути отбеляза значителен ръст, успоредно с волатилността, присъща на активи като Биткойн (BTC), при които се наблюдаваха периоди на забележителни скокове, последвани от сривове.
Бичите сезони се характеризират с увеличен приток на капитали на пазара, което тласка цените на активите нагоре. Обратно, мечите сезони обикновено следват периоди на повишени цени, стимулирани от различни индустриални и макроикономически фактори, което води до пазарни спадове. В историческите данни за цените на Биткойн се наблюдават както исторически върхове, така и исторически дъна, което илюстрира тези тенденции.
Ярък пример за това е бичият период през 2021 г., когато BTC се покачи до безпрецедентен исторически връх около $64,000, последван от мечия пазар през 2022 г., когато Биткойн се срина под $19,000. Разпознаването на признаците, показващи приключването на бичия цикъл, е от решаващо значение за инвеститорите:
Дейностите на Биткойн китовете – физически или юридически лица, притежаващи големи суми от дадена криптовалута, оказват значително влияние върху пазара. Когато ончейн дейностите показват, че големи притежатели продават активи или прехвърлят значителни суми на борси, това често сигнализира за промяна в настроенията и предвещава потенциален срив на Биткойн.
Индикатори като индекса на относителната сила измерват натиска за покупки и продажби на пазара. Състояние на RSI, което сочи към свръх купен актив, предполага потенциално отдръпване, което показва вероятност от срив на Биткойн.
Намалените обеми на търговия означават отслабващи пазарни нагласи към криптовалутите, които често предшестват срив на Биткойн. Повишената активност обикновено стимулира бичия импулс, докато понижената активност отразява опасенията за спад на цените.
Строгите регулации, наложени от глобалните органи, внасят несигурност сред инвеститорите. Суровите регулаторни мерки, често прилагани в отговор на пазарни спадове, могат да предизвикат срив на BTC. Например сривът през 2022 г. при Terra и FTX доведе до значителни пазарни загуби и предизвика по-строги регулации в различни юрисдикции.
Прекомерното вълнение и спекулативният устрем на по-широкия крипто пазара, включително разпространението на меме монети, показват повишена пазарна активност и завишени нива на RSI. Макар първоначално да водят до повишение на цените и приток на капитали, подобни безумия често са последвани от корекции и последващи сривове на BTC.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Трейдърите стават все по-предпазливи, а настроенията в крипто сектора започват да се променят. Биткойн се задържа близо до $115,500, а инерцията вече не е толкова уверена, колкото бе в началото на месеца.
Биткойн се понижи с 2.56% през последните 24 часа, падайки под ключови нива на краткосрочна подкрепа. Спадът идва на фона на комбинация от големи китови транзакции, охлаждане на техническата инерция и слабо представяне на по-широкия крипто пазар.
Френският банков гигант Societe Generale навлезе по-пряко в крипто пространството, като сключи стратегическо партньорство с 21Shares.