Алиансът БРИКС се стреми да загърби щатския долар и да насърчи финансова система, основана на местни валути.
Тази промяна, продиктувана от санкциите на Белия дом срещу развиващите се икономики, има за цел да укрепи националните им валути – цел, която алиансът смята за изключително важна.
Но реалистично ли е БРИКС да замени изцяло долара и да извършва цялата търговия в местни валути? Или тази идея е непрактична?
Въпреки реториката си за дедоларизация, самият съюз изглежда неподготвен да възприеме изцяло местните валути в рамките на блока. Индия например избягва да използва китайския юан в разплащанията, тъй като това би било сигнал за слабост на администрацията на Моди, особено предвид продължаващото напрежение по границите между двете държави.
По подобен начин Русия се придържа към рублата и юана, а индийската рупия не присъства в трансграничните транзакции. Приятелските жестове по време на срещите на върха на БРИКС избледняват на родна почва, където политическите реалности ограничават валутното сътрудничество, оставяйки щатския долар безспорен световен резерв.
В крайна сметка, докато лидерите на БРИКС говорят за големи промени, липсват практическите стъпки, необходими за постигането им. Тези обещания често изглеждат по-скоро политическа постановка, отколкото постижими цели, а стремежът да се замени господството на долара остава по-скоро мит, отколкото предстояща реалност.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.