Тази седмица пазарът на криптовалути може да изпита повишена волатилност, тъй като ще бъдат публикувани важни икономически данни за САЩ.
След неотдавнашното преизбиране на Доналд Тръмп и очакваното обявяване на лихвените проценти от Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC), тези събития потенциално биха могли да подхранят скок при цените на криптовалутите.
В сряда, 13 ноември, председателят на Федералния резерв Джером Пауъл ще оповести данните за индекса на потребителските цени (CPI) в САЩ за октомври. Този индекс проследява инфлацията на потребителско равнище и анализаторите предвиждат лек спад както на основния, така и на базовия индекс, като прогнозите са за намаление съответно с 0.2% и 0.3%.
Публикуването на данните за индекса на потребителските цени идва на фона на неотдавнашното понижение на лихвения процент с 25 базисни пункта от страна на Фед, което отразява усилията му да поддържа стабилни лихвени проценти. Въпреки това, ако данните за инфлацията надхвърлят очакванията, Фед може да отложи допълнителното намаляване на лихвите, което може да повлияе на пазарната траектория на някои криптовалути.
На 14 ноември ще бъде публикуван докладът за първоначалните молби за помощи при безработица, който ще даде представа за текущото състояние на пазара на труда в САЩ. Повишаването на броя на молбите за помощи при безработица може да подскаже за забавяне на икономическия растеж, което потенциално може да подхрани опасенията за рецесия.
За крипто пазара увеличаването на броя на молбите за помощи при безработица може да е сигнал за намалена покупателна способност на потребителите, което често е свързано с отслабващ интерес към по-рискови активи като Биткойн.
Предвидени за публикуване на 15 ноември, данните за индекса на производствените цени (PPI) ще разкрият инфлацията на ниво търговия на едро. Високият индекс на цените на производител би могъл да свидетелства за нарастващи производствени разходи, особено в области като енергетиката и хардуера, което може да се отрази на рентабилността на добива на Биткойн и да потисне пазарните настроения.
Също на 15 ноември докладът за продажбите на дребно ще даде представа за моделите на потребителските разходи. Икономистите очакват продажбите на дребно да се увеличат с 0.3%, което потенциално може да сигнализира за икономическа сила и да повиши доверието на инвеститорите в криптовалути.
Докато алткойните се радват на силни резултати на пазарите, Биткойн продължава да доминира в крипто социалните медии, според доклад от 3 юли на компанията за ончейн анализи Santiment.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.