Китайската икономика не постига добри резултати, като възстановяването след Ковид пандемията е много по-слабо и по-кратко от очакваното от правителството.
Въпреки че официалният темп на растеж за 2023 г. беше отчетен на 5.2%, някои анализатори смятат, че действителният растеж може да е бил едва 1-2%. В началото на 2024 г. се наблюдаваха някои скромни подобрения, но като цяло растежът остава силно зависим от износа.
След блокирането на Шанхай през пролетта на 2022 г. доверието на потребителите и производителите значително спадна. Макар че имаше краткотраен подем, когато в края на 2022 г. приключиха ограниченията заради Ковид пандемията, нивата на доверие останаха ниски. Показателите за вътрешния бизнес показват леко възстановяване, но все още са далеч от историческите върхове. Този спад на доверието доведе до слабо потребителско търсене и ограничени бизнес инвестиции.
Затрудненията на икономиката се усложняват от срива на сектора на недвижимите имоти. Той се превърна в проблем номер едно, който засяга цялостната икономическа стабилност. Усилията за справяне с тези проблеми включват разширяване на кредитирането, облекчаване на ограниченията за закупуване на жилища и намаляване на агресивната дипломатическа реторика, но мнозина смятат, че тези мерки са недостатъчни.
Налице е широко разпространено убеждение, че висшите ръководители, особено Си Дзинпин, може да не са напълно информирани за икономическата ситуация, да не знаят какво да правят, да не поставят икономически въпроси като приоритетни или да не са съгласни с критиките към тяхната политика. Тези схващания доведоха до липса на решителни действия и до продължаващо съсредоточаване върху запазването на господството на ККП и постигането на националистически цели, а не върху непосредствените икономически проблеми.
Фокусът на ръководството върху технологичната самостоятелност, засиления идеологически контрол и стратегическото отделяне от Запада доведе до значителни промени в политиката. Те включват мащабни индустриални политики и инвестиции в модерно производство и нови технологии. Някои смятат, че това е стратегическа грешка, която ще доведе до по-бавен растеж и по-голям дълг, но други смятат, че това е необходима стъпка за осигуряване на бъдещите икономически и стратегически нужди на Китай.
Тези фактори допринасят за продължаващата нестабилност на китайската икономика, което я прави уязвима както за вътрешни, така и за международни предизвикателства. Без съществени промени в политиката и подхода на ръководството пътят на икономиката към стабилност остава несигурен.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.