Начало » 4 причини защо икономиката на Китай все още не се е стабилизирала

4 причини защо икономиката на Китай все още не се е стабилизирала

04.06.2024 9:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
4 причини защо икономиката на Китай все още не се е стабилизирала

Китайската икономика не постига добри резултати, като възстановяването след Ковид пандемията е много по-слабо и по-кратко от очакваното от правителството.

Въпреки че официалният темп на растеж за 2023 г. беше отчетен на 5.2%, някои анализатори смятат, че действителният растеж може да е бил едва 1-2%. В началото на 2024 г. се наблюдаваха някои скромни подобрения, но като цяло растежът остава силно зависим от износа.

Ето 4 от основните причини за бавното възстановяване на Китайската икономика:

  • Икономическо забавяне и загуба на доверие

След блокирането на Шанхай през пролетта на 2022 г. доверието на потребителите и производителите значително спадна. Макар че имаше краткотраен подем, когато в края на 2022 г. приключиха ограниченията заради Ковид пандемията, нивата на доверие останаха ниски. Показателите за вътрешния бизнес показват леко възстановяване, но все още са далеч от историческите върхове. Този спад на доверието доведе до слабо потребителско търсене и ограничени бизнес инвестиции.

  • Срив в сектора на недвижимите имоти

Затрудненията на икономиката се усложняват от срива на сектора на недвижимите имоти. Той се превърна в проблем номер едно, който засяга цялостната икономическа стабилност. Усилията за справяне с тези проблеми включват разширяване на кредитирането, облекчаване на ограниченията за закупуване на жилища и намаляване на агресивната дипломатическа реторика, но мнозина смятат, че тези мерки са недостатъчни.

  • Предизвикателства, свързани с лидерството и управлението

Налице е широко разпространено убеждение, че висшите ръководители, особено Си Дзинпин, може да не са напълно информирани за икономическата ситуация, да не знаят какво да правят, да не поставят икономически въпроси като приоритетни или да не са съгласни с критиките към тяхната политика. Тези схващания доведоха до липса на решителни действия и до продължаващо съсредоточаване върху запазването на господството на ККП и постигането на националистически цели, а не върху непосредствените икономически проблеми.

  • Стратегически и идеологически промени

Фокусът на ръководството върху технологичната самостоятелност, засиления идеологически контрол и стратегическото отделяне от Запада доведе до значителни промени в политиката. Те включват мащабни индустриални политики и инвестиции в модерно производство и нови технологии. Някои смятат, че това е стратегическа грешка, която ще доведе до по-бавен растеж и по-голям дълг, но други смятат, че това е необходима стъпка за осигуряване на бъдещите икономически и стратегически нужди на Китай.

Тези фактори допринасят за продължаващата нестабилност на китайската икономика, което я прави уязвима както за вътрешни, така и за международни предизвикателства. Без съществени промени в политиката и подхода на ръководството пътят на икономиката към стабилност остава несигурен.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Strategy на Майкъл Сейлър е една от най-добре представящите се компании

Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.

25.05.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple е все по-близо до Уолстрийт

Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.

25.05.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Съосновател на Polygon напуска проекта след седем години в управлението

Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.

25.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Настоящият технологичен бум наподобява дот-ком балона

На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.

25.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.