Китай е известен със строгия си контрол върху капитала. За да избегнат това, китайските вносители, когато са в Русия, купуват огромно количество Tether (USDT) и изпращат до 30 милиона долара всеки ден обратно в Китай.
За тази цел преди изкупуваха биткойн, обаче, след като криптовалутата се срина миналата година, те преминаха към USDT.
Московските търговци на криптовалути казват, че макар да има въпроси дали Tether е достатъчно подкрепен с USD или не, на този пазар никой не го интересува.
Пример за OTC (Over-the-counter) търговска компания в Москва, чийто персонал предпочете да не бъде назован, каза, че китайските бизнесмени идват в офиса им всеки ден с тонове пари, за да изпращат обратно у дома, използвайки криптовалути. Ежедневно оттам се изпращат близо 3 милиона долара.
Любопитното е, че използват Tether за това. В миналото предпочитаният актив беше Биткойн, но след ужасната 2018 г. китайските търговци започнаха да използват USDT, за да изпращат големи суми пари у дома, за да избегнат контрола на капитала, наложен на гражданите от правителството.
Tether често се използва за преместване на средства между борсите, а в случая на китайските предприемачи, паричните преводи са реален, безупречен случай на използване на USDT. По правило те купуват от 10 милиона до 30 милиона долара в Tether всеки ден.
В интервю шефът на отдела за извънборсови сделки в Huobi за Русия, Мая Шахназарова, потвърди това.
Те натрупват много пари в Москва и се нуждаят от Tether, за да ги прехвърлят в Китай.
В Китай предприемачите продават своя стейбълкон за юан на извънборсови пазари, регистрирани на официално регулирани борси, като Huobi и OKEx.
Китайските закони за контрол на капитала ограничават всеки да купува или продава не повече от 50 000 долара годишно. Tether помага да се избегнат тези правила.
Вероятността спот Cardano борсово търгуван фонд (ETF) да получи зелена светлина до края на 2025 г. набира скорост – поне според пазарите за залoзи.
В един от най-резките обрати, наблюдавани тази година, крипто трейдър е превърнал скромна четирицифрена инвестиция в милиони благодарение на възхода на проект, свързан със Solana SocialFi.
Все повече финансови институции се обръщат към стабилните монети, не само с цел намаляване на разходите, но и като основа за бъдещ растеж.
В речта си на Consensus 2025 в Торонто, съоснователят на Етериум Антъни Ди Иорио представи нюансирана гледна точка за развиващите се отношения между двете най-известни криптовалути в света.