Няколко ключови събития имат потенциала да променят траекторията на пазарите в САЩ, внасяйки елемент на несигурност в икономиката.
Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JP Morgan, определи три важни фактора, които биха могли да допринесат за предизвикателна година за икономиката на САЩ през 2024 г.
В началото на годината се наблюдаваше спад на фондовите и стоковите пазари, повлиян от глобални фактори. В изказването си пред Световния икономически форум в Давос Даймън изтъкна текущи събития, които могат да окажат негативно влияние върху икономиката на САЩ и пазарите на акции през следващите месеци.
Главният изпълнителен директор на JP Morgan очерта три фактора, изискващи внимателно наблюдение от страна на инвеститорите, предвид потенциала им да поведат пазарите в низходяща посока.
Идентифицираните фактори с потенциално въздействие върху икономиката на САЩ през 2024 и 2025 г. включват:
По време на интервю за CNBC на икономическия форум в Давос, Швейцария, Даймън подчерта влиянието на тези външни фактори за потенциално повличане на икономиката на САЩ през 2024 г.
Освен това Даймън предупреди да не се празнува прекомерно достигането на нови върхове на американската фондова борса, като посочи потенциалните предизвикателства в последствие.
Той предупреди да не се приема, че всичко е наред през периодите на пазарен подем, като отбеляза значителното фискално и парично стимулиране.
По думите му:
Когато фондовите пазари са във възход, това е нещо като малък наркотик, който всички усещаме, че е просто страхотен. Но не забравяйте, че сме имали толкова много фискални и парични стимули, така че аз съм малко по-предпазлив.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.