През фискалната 2023-24 г. съюзът БРИКС значително изпреварва Съединените щати в световния износ на мед. Водещ в този скок е Китай, член на БРИКС, който е удвоил производството и износа си на необработен мед в сравнение с предходната година.
По последни данни износът на необработения метал от Китай е достигнал 150,000 тона, което представлява увеличение с повече от 100% спрямо предходната година. Това рязко увеличение съвпада с рекордно високите цени на медта от $5.1 за паунд.
Постижението на БРИКС поставя Китай на първо място сред световните износители на метала, изпреварвайки САЩ и други западни държави. Понастоящем Китай държи доминиращ пазарен дял от 37.2% в износа, докато САЩ заемат 27%.
Това развитие подчертава преднината на Китай пред Съединените щати в световния износ на мед с разлика от 10.2 %. Освен това то поставя страната начело на пазара на метали в условията на нарастващо промишлено търсене и ограничено предлагане. Междувременно се очаква цените на медта да продължат да се повишават, като вероятно ще надхвърлят $10,000 за тон.
От Bloomberg отбелязаха, че ситуацията се подкрепя допълнително от това, че китайските металургични предприятия продължават да доставят катодна мед в митнически складове, използвайки възможностите за експортен арбитраж.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).