Индексът S&P 500 отбеляза силни резултати през изминалата година, като постигна ръст от над 25%. Повечето акции извлякоха плюсове от тази възходяща тенденция.
Няколко акции обаче не са в крак с пазара. Realty Income и Prologis са ярки примери за това, тъй като през изминалата година те отбелязаха спад с повече от 10%. От друга страна, този спад дава възможност на инвеститорите да обмислят покупка от тези дивидентни акции на по-ниски цени със значително по-висока дивидентна доходност.
Realty Income се утвърди като дивидентна акция през годините. Тази диверсифицирана компания за недвижими имоти, която включва както имоти за търговия на дребно, така и индустриални имоти. Неотдавна тя обяви 647-ия си пореден месечен дивидент. Компанията увеличи изплатените от нея суми с 2.1% спрямо предходния месец, отбелязвайки 107-ото си поредно увеличение на тримесечния дивидент. От дебюта си на публичния пазар през 1994 г. Realty Income поддържа годишен темп на дивидентен растеж от 4.3%.
С оглед на това, че цената на акциите е под натиск – главно поради влиянието на повишаващите се лихвени проценти върху REITs – и че дивидентните плащания се увеличават, Realty Income сега предлага бъдеща доходност, която се доближава до 6%. Тази доходност е значително по-висока от тази на S&P 500 от 1.3% за последната година.
През последните години Prologis демонстрира силен ръст на дивидентите. Като водещ индустриален фонд, през последните пет години той е увеличил изплащаните от него суми с 13% годишно. Този темп на растеж е повече от два пъти по-висок от този на компаниите в S&P 500 (5%) и други REITs (5%). С нарастването на изплащаните суми и спадането на цената на акциите (до голяма степен поради по-високите лихвени проценти) дивидентната доходност на Prologis се покачи до над 3.5%.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.