Като член на БРИКС Китай използва инициативата "Пояс и път" (BRI), за да повиши значението на китайския юан и да намали зависимостта от щатския долар.
Представената през 2013 г. инициатива „Пояс и път“ включва отпускане на заеми от страна на Китай на развиващи се страни за различни проекти като морски пристанища, инфраструктура и железопътни линии. Тази инициатива улесни широкото финансиране на страни като Пакистан, Шри Ланка и различни африкански държави.
Значителен брой държави, общо 155 на брой, си партнират с Китай чрез инициативата „Пояс и път“, като получават финансова подкрепа за начинания за развитие. Появяват се спекулации, че Китай може стратегически да използва инициативата BRI, за да насърчи международното използване на китайския юан, който потенциално може да надмине щатския долар в световната търговия.
Китай се стреми да глобализира използването на китайския юан, като се възползва от обширната мрежа от 155 държави, свързани чрез BRI. Съществуват индикации, че Китай изчаква разработването на цифров юан (CBDC), за да затвърди позицията си, преди евентуално да утвърди юана като основна валута за транзакциите по BRI.
Тази бъдеща промяна означава, че държавите, които се възползват от китайските заеми по BRI, скоро могат да изберат да изплащат заемите си в китайски юани, а не в щатски долари. Следователно в обозримо бъдеще щатският долар може да престане да бъде валутата по подразбиране за уреждане на дългове с Китай. Евентуалното изявление може да накара 155 държави да обмислят възможността да започнат изплащането на заемите в китайски юани, а не в щатски долари.
Навлизането на цифровия юан може значително да промени динамиката на световната търговия, като инициативата „Пояс и път“ ще послужи като основен двигател. Забележително е, че BRI съвпада с целите на алианса БРИКС, който също се стреми да оспори господстващото положение на щатския долар в международните транзакции.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Трябва целия свят да обърне гръб на гущера долара де и да се дислоцира към мама
Ще вземете да си повярвате,ей! Що не питате Китай,как вижда ситуацията!
Манафите само това чакат, някой да им обърне гръб.