Цените на златото се задържат близо до най-ниската си стойност от месец насам, въпреки че последните данни за инфлацията в САЩ се оказаха под очакванията.
Тази седмица се очертава да бъде най-трудната за златото от седем седмици насам поради преобладаващата сила на щатския долар и доходността на облигациите.
Към 06:47 ч. българско време цената на спот златото отбеляза незначително повишение от 0.1%, достигайки $1913.95 за тройунция. Въпреки това тя остана в близост до неотдавнашната си най-ниска точка от 7 юли насам. Едновременно с това фючърсите върху златото в САЩ отбелязаха спад от 0.1%, установявайки се на ниво от $1,946.20.
В отговор на оповестените данни за индекса на потребителските цени (CPI) в САЩ златото отбеляза повишение с до 0.8% в предходния четвъртък. Данните разкриха годишно увеличение от 3.2%, което малко изостава от прогнозата за 3.3%, направена в анкета. Този резултат доведе до спекулации, че е малко вероятно Федералният резерв на САЩ да осъществи по-нататъшни повишения на лихвените проценти през 2023 г.
Повишенията на лихвените проценти обикновено оказват натиск за понижаване на цените на златото поради тенденцията им да повишават доходността на облигациите, което съответно увеличава алтернативните разходи за притежаването на злато – актив, който не носи доходност.
Мат Симпсън, старши анализатор в City Index, отбеляза: „След изглаждането на данните за индекса на потребителските цени пазарите сякаш преизчислиха перспективата си, като взеха предвид, че основен индекс на потребителските цени от 4.7% все още е обезпокоителен, макар и да беше по-бавен от очакваното.“
Представянето на златото през седмицата показа спад от приблизително 1.4%. Този спад съвпадна с четвъртото поредно седмично нарастване на индекса на щатския долар и доходността на бенчмарковите 10-годишни американски държавни облигации.
Разглеждайки други благородни метали, спот среброто отбеляза незначително повишение от 0.2%, достигайки $22.72 за тройунция. Освен това платината отбеляза скромно повишение от близо 1%, като достигна $915.06. Въпреки това и двата метала са на път да отчетат четвъртите си поредни седмични загуби.
От друга страна, паладият отбеляза ръст от 0.9%, достигайки $1,298.30 за тройунция, отбелязвайки най-впечатляващата си седмица от средата на юни насам.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.