Цените на златото останаха стабилни в петък, като отбелязаха сериозно шестмесечно повишение, докато инвеститорите очакват данните за инфлацията в САЩ, за да получат нов поглед върху лихвената политика на Федералния резерв.
Към 15:00 ч. българско време спот цената на златото се движеше около $2,334 за тройунция, като за последното шестмесечие стойността на метала се е повишила с около 11% според данни на goldprice.org.
Оле Хансен, ръководител на отдела за стокови стратегии в Saxo Bank, отбеляза, че златото е запазило силата си през настоящата фаза на консолидация, като хедж фондовете, които са инвестирали в ралито през февруари и март, все още не са изправени пред значителни предизвикателства.
През май цените на златото достигнаха исторически връх, стимулирани от смесица от фактори, включително очаквания за намаляване на лихвените проценти, стимулиращите мерки на Китай и геополитическото напрежение, което засили търсенето.
Хансен добави, че докато се държи над $2,200, не вижда сериозен риск от появата на фаза на принудителна ликвидация на лонг позициите. Според него новите данни ще бъдат от ключово значение, но като цяло не вижда причина златото да не може да достигне $2,500 преди края на годината, подкрепено от множество фактори.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).