Анализаторите на JPMorgan установиха трайна промяна в поведението на инвеститорите, като подчертаха нарастващото доверие в златото и Биткойн като хеджиращи инструменти срещу намаляването на стойността на фиатните валути.
В доклада, изготвен под ръководството на Николаос Панигирцоглу, анализаторите отбелязват, че неотдавнашните увеличения на цените на златото далеч надхвърлят очакванията, основани на типични пазарни фактори като доходността на облигациите или силата на долара.
Това показва подновено търсене на активи, които могат да служат като буфер срещу икономическа нестабилност. Биткойн, също придобива значимост, като рекордните притоци на крипто пазара през 2024 г. подчертават ролята му на все по-важен актив за инвеститорите.
Привлекателността на тези активи се състои в способността им да запазват стойността си в несигурни времена. Инфлацията, нарастващият държавен дълг и геополитическото напрежение накараха както институционалните, така и индивидуалните инвеститори да търсят алтернативи, които да запазят богатството. Златото остава предпочитан избор, за което свидетелстват растящите резерви на централните банки и нарастващата популярност на златните ETF-и, докато бързото приемане на BTC сигнализира за разширяващото му се влияние в световните финанси.
JPMorgan остава оптимистично настроена за бъдещето както на златото, така и на Биткойн, като прогнозира силно представяне до 2025 г. Анализаторите посочват нарастващия институционален интерес и продължаващите предизвикателства, пред които са изправени фиатните валути, като основни двигатели на тази възходяща тенденция.
Тъй като традиционните парични системи са изправени пред все по-голям натиск, златото и Биткойн са в състояние да станат още по-неразделна част от стратегиите за запазване на богатството през следващите години.
Сенаторката от САЩ Синтия Лумис съобщи, че е започнала разследване на продажбата на Биткойн от Федералната маршалската служба, която контролира Биткойн авоарите на Министерството на правосъдието.
Сътрудничеството между Доналд Тръмп и Илон Мъск привлича вниманието на целия свят, тъй като двамата са решили да преосмислят американския политически и икономически пейзаж.
Инвеститорите следят отблизо две важни събития през януари, които могат да окажат значително влияние върху цената на Биткойн (BTC) и криптовалутите: Предстоящото встъпване в длъжност на президента Тръмп на 20 януари и потенциалното повишаване на лихвените проценти от Японската централна банка (BoJ) на 24 януари.
VanEck подаде предложение до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) за своя нов ETF „On-chain Economy“, чиято цел е да осигури експозиция към екосистемата на дигиталните активи, без да инвестира директно в криптовалути.