Чамат Палихапития, милиардер и рисков капиталист, наскоро сподели мнението си за тенденцията големите икономики да се отказват от щатския долар при търговските разплащания.
По-конкретно, той обсъди споразумението между Китай и Бразилия да търгуват в собствените си валути, без да използват щатския долар.
Палихапития омаловажи значението на сделката, заявявайки, че юанът, китайската валута, все още е свързан с долара, което означава, че всички сделки в юани в крайна сметка са индексирани спрямо долара.
Палихапития изтъкна, че в миналото Китай е сключвал подобни споразумения с Пакистан и Русия и че тези сделки не са застрашили господстващото положение на долара в световната търговия и финанси.
Той отхвърли идеята, че тези сделки могат да доведат до отказване от използването на щатския долар в световната икономика. Според Палихапития тези, които насърчават това да се случи, не разбират сложността на световните финанси и търговия.
Според информацията страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) работят върху нова валута, която би могла да оспори господстващото положение на долара в международната търговия.
Палихапития обаче е скептичен, че това наистина ще се случи и смята, че позицията на долара като основна резервна валута едва ли ще бъде оспорена в скоро време. Според него основната динамика на световните финанси и търговия затруднява замяната на долара, дори и за държавите, които биха искали да намалят зависимостта си от него.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Хари Дент прогнозира опустошителен срив – ето кога
В обобщение Палихапития смята, че неотдавнашната тенденция големите икономики да се отказват от щатския долар при търговските разплащания не представлява значителна заплаха за господстващото положение на долара в световната търговия и финанси.
Макар че някои държави може да се стремят да намалят зависимостта си от долара, Палихапития смята, че е малко вероятно той да бъде заменен като основна резервна валута поради сложността на световните финанси и търговия.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.
Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.
Разбира се!