БРИКС - коалиция от ключови нововъзникващи икономики в момента се събира в Южна Африка за ключова среща на върха, която има значение за бъдещата траектория на групата и нейния отговор на възприемания като доминиран от Запада глобален ред.
Въпреки че страните от БРИКС придобиват все по-голяма популярност в световен мащаб, те са изправени и пред вътрешни трудности. Отсъствието на Русия на срещата на върха се дължи на потенциални заповеди за арест за предполагаеми военни престъпления, Китай и Индия се борят с граничен спор, а Индия поддържа тесни връзки със Съединените щати въпреки съперничеството между Пекин и Вашингтон.
В момента групата разглежда официални заявления от около двадесет държави, които искат да се присъединят към нейните редици. Дискусията за разширяването на групата е основна тема на тридневната среща на върха, която е първата лична среща на лидерите на БРИКС (с изключение на руския президент Владимир Путин) след началото на пандемията. Южноафриканският президент Сирил Рамафоса подкрепя идеята за разширяване, като подчертава необходимостта от по-балансиран световен ред.
Посоката на идентичността и мисията на групата зависи от решенията за разширяване. Чрез разширяване на членския си състав държавите от БРИКС се стремят да утвърдят по-голямо влияние на международната арена и да се противопоставят на западното господство, въпреки промените в световната икономическа мощ.
Тъй като Китай и Русия се стремят да се противопоставят на напрежението в Запада, един по-голям блок на БРИКС може да послужи на техните геополитически цели. Посланикът на Китай в Южна Африка заяви, че много държави желаят да се присъединят към БРИКС, за да защитят интересите си в условията на едностранни санкции и юрисдикция.
Според експерти въпросът за разширяването представлява сериозно предизвикателство за съществуването на асоциацията. Макар че по-широкото присъствие би могло да засили глобалното влияние на групата и да противодейства на западната политическа доминация, мненията за разширяването се различават сред членовете.
Решението за включване на нови държави ще има дълбоки глобални последици. Страните, които кандидатстват за присъединяване, включително Аржентина, Мексико, Иран, Саудитска Арабия и други, имат различни мотиви – от икономически инициативи до оспорване на ръководената от САЩ глобална система.
Потенциалното присъединяване на антагонистично настроени към Запада държави може да насочи БРИКС към антизападна ориентация. Това разширяване би могло също така да засили водещата роля на Китай в преструктурирането на световните институции и консолидирането на представителството на развиващия се свят.
Въпреки вътрешните разногласия между съществуващите членове, на срещата на върха на БРИКС се очаква да бъдат разгледани критериите за избор на нови членове, което показва интереса на групата да разшири обхвата си. Предизвикателствата обаче са свързани с балансирането на различните гледни точки и осигуряването на съгласуван дневен ред, докато коалицията обмисля бъдещата си роля на световната сцена.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.