Home

Защо разширяването на БРИКС изглежда неизбежно

23.08.2023 10:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо разширяването на БРИКС изглежда неизбежно

БРИКС - коалиция от ключови нововъзникващи икономики в момента се събира в Южна Африка за ключова среща на върха, която има значение за бъдещата траектория на групата и нейния отговор на възприемания като доминиран от Запада глобален ред.

Въпреки че страните от БРИКС придобиват все по-голяма популярност в световен мащаб, те са изправени и пред вътрешни трудности. Отсъствието на Русия на срещата на върха се дължи на потенциални заповеди за арест за предполагаеми военни престъпления, Китай и Индия се борят с граничен спор, а Индия поддържа тесни връзки със Съединените щати въпреки съперничеството между Пекин и Вашингтон.

В момента групата разглежда официални заявления от около двадесет държави, които искат да се присъединят към нейните редици. Дискусията за разширяването на групата е основна тема на тридневната среща на върха, която е първата лична среща на лидерите на БРИКС (с изключение на руския президент Владимир Путин) след началото на пандемията. Южноафриканският президент Сирил Рамафоса подкрепя идеята за разширяване, като подчертава необходимостта от по-балансиран световен ред.

Посоката на идентичността и мисията на групата зависи от решенията за разширяване. Чрез разширяване на членския си състав държавите от БРИКС се стремят да утвърдят по-голямо влияние на международната арена и да се противопоставят на западното господство, въпреки промените в световната икономическа мощ.

Тъй като Китай и Русия се стремят да се противопоставят на напрежението в Запада, един по-голям блок на БРИКС може да послужи на техните геополитически цели. Посланикът на Китай в Южна Африка заяви, че много държави желаят да се присъединят към БРИКС, за да защитят интересите си в условията на едностранни санкции и юрисдикция.

Според експерти въпросът за разширяването представлява сериозно предизвикателство за съществуването на асоциацията. Макар че по-широкото присъствие би могло да засили глобалното влияние на групата и да противодейства на западната политическа доминация, мненията за разширяването се различават сред членовете.

Решението за включване на нови държави ще има дълбоки глобални последици. Страните, които кандидатстват за присъединяване, включително Аржентина, Мексико, Иран, Саудитска Арабия и други, имат различни мотиви – от икономически инициативи до оспорване на ръководената от САЩ глобална система.

Потенциалното присъединяване на антагонистично настроени към Запада държави може да насочи БРИКС към антизападна ориентация. Това разширяване би могло също така да засили водещата роля на Китай в преструктурирането на световните институции и консолидирането на представителството на развиващия се свят.

Въпреки вътрешните разногласия между съществуващите членове, на срещата на върха на БРИКС се очаква да бъдат разгледани критериите за избор на нови членове, което показва интереса на групата да разшири обхвата си. Предизвикателствата обаче са свързани с балансирането на различните гледни точки и осигуряването на съгласуван дневен ред, докато коалицията обмисля бъдещата си роля на световната сцена.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

MANTRA разкри нова инициатива за развитие на Web3 пространството

MANTRA стартира RWAccelerator – нова инициатива, предназначена да участниците в Web3 пространството, като им предлага ресурси като финансиране, менторство и инструменти за изкуствен интелект.

21.02.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Stefanov

Coinbase стигна до споразумение със SEC – делото срещу борсата приключва

Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг съобщи, че компанията е постигнала споразумение с Комисията по ценните книжа и борсите за прекратяване на съдебния спор, което се очаква да бъде финализирано през следващата седмица.

21.02.2025 15:15 1 мин. четене Alexander Stefanov

Директорът на Binance отправи предупреждение към крипто инвеститорите

Главният изпълнителен директор на Binance, Ричард Тенг, наскоро призова крипто общността да бъде по-предпазлива с инвестициите си, като подчерта значението на независимите проучвания.

21.02.2025 15:00 1 мин. четене Alexander Stefanov

Измамите с меме криптовалутите и регулаторния контрол оказват натиск върху Solana

Активността по пускането на токени на Solana значително се забави, като новите емисии спаднаха до 49,779 на 19 февруари, в сравнение с 95,578 в края на януари.

21.02.2025 14:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.