Цените на златото продължават да са подложени на натиск от продажби за втори пореден ден в понеделник, след сериозните загуби през миналата седмица.
Този спад се дължи главно на основните бичи настроения около щатския долар (USD), които остават близо до четиримесечния връх, подкрепени от оптимизма по отношение на очакваните икономически политики на Доналд Тръмп.
Пазарът очаква, че планираните експанзивни политики на Тръмп, включително въвеждане на 10% мито върху вноса към САЩ, могат да доведат до по-висока инфлация и да ограничат възможностите на Федералния резерв да намалява агресивно лихвените проценти.
Тази обстановка повиши доходността на американските държавни облигации, отклонявайки потоците от златото – недоходоносен актив.
Въпреки натиска от продажби на пазара преобладава предпазливостта преди публикуването на ключови икономически данни по-късно тази седмица. Трейдърите се позиционират предпазливо преди публикуването на последните данни за потребителската инфлация в САЩ, както и преди речите на служители на Федералния резерв, включително на председателя на Фед Джером Пауъл.
Несигурността около тези събития вероятно ще ограничи по-нататъшните загуби на цените на златото.
Наскоро Федералният резерв понижи с 25 базисни точки референтния си лихвен процент по овърнайт заеми и даде сигнал за потенциално по-нататъшно облекчаване. Представителите на Фед обаче подчертаха необходимостта от повече доказателства, че инфлацията ще се върне към целевото равнище от 2%, преди да се пристъпи към допълнително намаляване на лихвените проценти. Тази несигурност по отношение на бъдещата парична политика продължава да оказва влияние върху златото.
От техническа гледна точка цените на златото се доближават до многоседмично дъно и се приближават до ключови нива на подкрепа близо до зоната от $2,660 и 50-дневната проста пълзяща средна (SMA) между $2,647 и $2,746.
Пробив под минимума от миналата седмица при $2,643 може да предизвика по-нататъшно понижение към месечния суинг минимум от октомври около $2,605-$2,602.
Във възходяща посока съпротивата се намира в района на $2,718-$2,745, като пробив над тези нива може да доведе до отскок към историческия връх около $2,758-$2,790.
Според главния изпълнителен директор на Ripple Брад Гарлингхаус стабилната монета RLUSD на компанията е получила официално одобрение от Департамента за финансови услуги на щата Ню Йорк (NYDFS).
Силата на щатския долар в световния финансов пейзаж остава непоклатима, тъй като той продължава да превъзхожда други валути, включително индийската рупия.
Известен крипто инвеститор, смята, че в бъдещето на базираните в САЩ децентрализирани финанси (DeFi) се крие значителна възможност за растеж.
По време на 16-ата среща на върха на БРИКС, която се проведе през октомври в руската област Казан, блокът представи прототип на потенциална нова валута.