В много случаи, хората се опитват да сравнят пазара на криптовалути с фондовия пазар. Tова не бива да се прави, защото акциите са на различно ниво от криптовалутите.
Сравняването им понякога е от съществено значение, но тези две имат широк диапазон от различия, които ги разграничават.
Например, фондовият пазар не е толкова нестабилен, колкото крипто пазара. Той е по-регулиран и най-вече осигурен, и ви дава шанс да бъдете част от собствеността на компания, за разлика от криптовалутите, които са най-вече независими от компанията-майка, например XRP и Ripple.
Kрипто пазарът е по-малко регулиран, в сравнение с фондовия. Някои регулаторни органи все още твърдят, че крипто са стока или ценни книжа. По-голямата част от крипто борсите не са регулирани и не предоставят достатъчно информация за инвеститорите да вземат решение. Фондовият пазар дава приоритет на регулирането и гарантира, че има контрол над измамите и злоупотребите.
Органът за регулиране на финансовата индустрия (FINRA) и Комисията за сигурност и борсова търговия на САЩ регулират основно фондовия пазар, за да гарантират, че има достатъчно информация за инвеститорите да вземат решение. Съгласно закона, всички търговци на акции трябва да ги застраховат в САЩ.
Когато купувате акции, купувате част от компанията. С други думи, придобивате собственост върху компанията и получавате право на глас за вземане на решения. Въпреки това, купуването на криптовалута не ви дава право на глас или възможност да бъдете част от компания, която произвежда нещо, както казва Уорън Бъфет. „Ако купувате нещо като Биткойн или някаква друга криптовалута, нямате нищо, което да произвежда нещо.“
За него, купуването на крипто означава чакане на следващия купувач да купи на едро, което той класифицира като „не инвестиция“. Не можем да бъдем сигурни дали Бъфет е прав или греши, но по-голямата част от криптовалутите са отделени от компанията-майка. Ако Ripple спре да съществува, XRP ще продължи да функционира.
Акциите се подкрепят от реални компании и приходи. Това е толкова различно от крипто. Повечето от тях са създадени като шега – например Dogecoin. Техните цени обаче, успяват да се повишат в следствие на спекулации. Фондовият пазар изглежда по-сигурен, реален и признат от закона в сравнение с криптовалутите, които са изправени пред многобройни мерки в някои избрани страни.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.
Майката компания на емблематичната марка в електронни спортове Ninjas in Pyjamas (NIP) прави рязък завой към света на добива на Биткойн, което е знак за значителна еволюция от чисто забавление към дигитална инфраструктура.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.