Артър Хейс, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на BitMEX, наскоро сподели своята гледна точка за това защо предстоящото намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ може да има ограничено въздействие върху цената на Биткойн (BTC).
Хейс, който понастоящем е главен инвестиционен директор в Maelstrom, коментира забележките на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл на симпозиума в Джаксън Хоул на 23 август. Въпреки намеците на Пауъл за възможно намаляване на лихвените проценти през септември, цената на Биткойн отбеляза низходяща тенденция след речта.
Хейс предложи обяснение за борбата на Биткойн, посочвайки ролята на обратните репо сделки (RRR) – финансови транзакции, при които се продават ценни книжа със споразумение за тяхното обратно изкупуване по-късно на по-висока цена.
Той отбеляза, че в момента RRP предлагат лихвен процент от 5.3%, който е по-висок от доходността на държавните облигации, която в момента е 4.38%.
Този по-висок лихвен процент е накарал големите фондове на паричния пазар да прехвърлят паричните си средства от облигации в RRP, намалявайки размера на наличния капитал на пазара за по-рискови активи като криптовалутите, обясни Хейс.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.