Понастоящем акциите с малка пазарна капитализация представляват изключително убедителна инвестиционна възможност по няколко причини.
Тези по-малки компании, обикновено с пазарна капитализация между $300 милиона и $2 милиарда, често предлагат значителен потенциал за растеж в сравнение с по-големите си колеги.
На първо място, акциите с малка пазарна капитализация са склонни да превъзхождат по-големите компании по време на икономическо възстановяване. Исторически погледнато, те са показали по-висока възвръщаемост в ранните етапи на икономическата експанзия, когато доверието на инвеститорите се повишава и апетитът за риск нараства.
Тази закономерност е очевидна, тъй като дружествата с малка пазарна капитализация обикновено са по-гъвкави, което им позволява бързо да се адаптират към променящите се пазарни условия и да се възползват от новите възможности.
Освен това настоящата икономическа среда е особено благоприятна за акциите с малка пазарна капитализация. Тъй като лихвените проценти остават ниски, разходите за заеми са сведени до минимум, което е от полза за по-малките компании, които разчитат в по-голяма степен на външно финансиране за разширяване на дейността си. Ниските лихвени проценти също така насърчават инвеститорите да търсят по-висока възвръщаемост на акциите, което често ги насочва към по-волатилния, но потенциално печеливш сектор на акциите с малка пазарна капитализация.
Друго предимство на акциите с малка пазарна капитализация е потенциалът им да бъдат подценени. Поради по-слабото отразяване от страна на анализаторите и медиите тези акции често могат да бъдат пренебрегвани, което води до неправилно оценяване, от което опитните инвеститори могат да се възползват. Тази относителна неизвестност означава, че акциите с малка пазарна капитализация могат да предлагат значителен потенциал за растеж, който все още не е признат от по-широкия пазар.
Секторният състав на индексите на акциите с малка пазарна капитализация също играе роля за тяхната привлекателност. Малките предприятия често са по-концентрирани в сектори, ориентирани към растеж, като технологии, здравеопазване и потребителски стоки. Тези сектори са готови да се възползват значително от продължаващия технологичен напредък и промените в поведението на потребителите, което осигурява стабилен фон за растеж на малките капитали.
Освен това акциите с малка пазарна капитализация предлагат предимства за диверсификация в рамките на инвестиционния портфейл. Тъй като факторите, определящи тяхното представяне, могат да се различават от тези на акциите с голяма пазарна капитализация, включването на малки компании може да намали общия риск на портфейла и да повиши възвръщаемостта.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.