Начало » Други » Защо икономиката на САЩ се представя по-добре от другите световни лидери?

Защо икономиката на САЩ се представя по-добре от другите световни лидери?

12.12.2023 9:30 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо икономиката на САЩ се представя по-добре от другите световни лидери?

Пътищата на възстановяване на най-богатите страни в света след пандемията показват големи разминавания, отразяващи различните реакции на последствията от Ковид-19.

На фона на този пейзаж се откроява икономиката на САЩ, която през третото тримесечие отбелязва забележителен ръст от 5.2 %, изпреварвайки дори Китай – историческият двигател на световния растеж.

В интервю за CNN Инес Макфий от Oxford Economics отбеляза постоянното превъзходство на САЩ в сравнение с други държави през изминалата година. Въпреки геополитическото напрежение, последиците от пандемията, скока на инфлацията и високите разходи по заемите, които възпрепятстват глобалния растеж, САЩ изпреварват Европейския съюз, Обединеното кралство, Япония, Канада и други развити икономики.

Това разминаване се дължи на множество фактори, сред които различията в цените на енергията, различните стратегии за облекчаване на последиците от пандемията и въздействието на повишените лихвени проценти. Структурните предимства също подкрепят икономиката на САЩ. Въпреки това прогнозите сочат забавяне до края на годината поради намаляващите спестявания от пандемията и устойчивите разходи по заемите.

Скокът на цените на енергията, който засегна най-вече Европа като нетен вносител на енергия, доведе до по-високи нива на инфлация в сравнение със САЩ.

От своя страна САЩ, които се възползват от статута си на нетен износител на енергия, се сблъскаха с по-малко предизвикателства въпреки повишаването на цените. Германия, която е силно зависима от руския газ, изпита икономически спад, което предизвика разговори за потенциална рецесия.

Въпреки че и САЩ, и Европа предприеха мерки за фискално стимулиране, САЩ приложиха по-широка система за подпомагане. Това, в съчетание с променените модели на потребителските разходи и „бума на рефинансирането“ в условията на ниски лихвени проценти, засили финансовите резерви на САЩ. Същевременно възникват опасения относно прекомерното раздуване на разходите, което прави САЩ по-уязвими в сравнение с държавите с относително непокътнати спестявания.

Бързият растеж на американската икономика сега съперничи на този на китайската, която първоначално се възстанови силно, но се сблъска с неуспехи, дължащи се на ограничените потребителски разходи, спадовете в сектора на недвижимите имоти и слабото глобално търсене. Moody’s понижи кредитната перспектива на Китай, прогнозирайки значително по-бавни темпове на растеж в сравнение с нивата отпреди пандемията, което рязко контрастира с прогнозираната бърза експанзия на Индия.

Въпреки че краткосрочните прогнози предвиждат забавяне на икономическия растеж в САЩ, дългосрочните перспективи остават обещаващи. Законът на президента Джо Байдън за намаляване на инфлацията, предвиждащ отпускането на $369 милиарда за чиста енергия, може да привлече повече инвестиции в САЩ, които вече са световен капиталов център.

Забележително е, че големите инвестиции на САЩ в сектора на изкуствения интелект (AI) надхвърлят значително тези в Китай и Европа, като насърчават силното нарастване на производителността.

Според анализаторите, тъй като САЩ са готови да се възползват от постиженията на изкуствения интелект, разликата в растежа между САЩ и Европа може да се увеличи още повече.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Coinbase укрепва позициите си в DeFi сферата

Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.

11.07.2025 22:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Grayscale призовава SEC да разреши мулти-крипто ETF-ите

Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.

11.07.2025 21:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood вече предлага стейкинг за Етериум и Solana за потребителите в САЩ

Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.

11.07.2025 15:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какво ще подхрани следващия възход на криптовалутите според директора на Binance

Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.

11.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.