Геополитическата несигурност и опасенията за доставките доведоха до нови върхове в цените на петрола, като цената на суровия петрол тип "Brent" достигна над $88 за барел, отбелязвайки 3.3% седмично увеличение и 7.7% месечно увеличение.
Цените на суровия петрол също се повишиха с 1%, достигайки $84.6 за барел, отразявайки 3.8% седмично повишение и 8.4% месечно увеличение.
Ескалацията на геополитическото напрежение, особено в Близкия изток, и спекулациите, свързани с потенциалното намаляване на доставките на петрол в Мексико, бяха основните фактори, обуславящи неотдавнашното поскъпване на петрола. Освен това решението на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК+) да удължи доброволното съкращаване на производството за второто тримесечие допълнително допринесе за оптимизма на пазара.
Положителните доклади за индекса на мениджърите по поръчките в промишлеността (PMI) от Китай и САЩ подкрепиха настроенията на петролния пазар, тъй като инвеститорите очакват повишено търсене в производствения и промишления сектор.
Скокът на цените на петрола оказа значително влияние върху индекса FTSE 100, който във вторник сутринта надхвърли 8,000 пункта. Това повишение се дължи на засиленото търсене на акции, свързани с петрола, като Shell и BP, които формират значителна част от индекса.
Въпреки това повишаването на цените на петрола поражда опасения както за корпорациите, така и за потребителите, тъй като може да се окаже сериозна инфлационна сила. Независимо от това възходящото движение на FTSE 100 показва, че инвеститорите продължават да вярват в устойчивостта на индекса.
Геополитическото напрежение в Близкия изток, включително израелският въздушен удар по иранското посолство в Сирия и продължаващите конфликти като войната между Израел и Хамас и атаките на йеменските бунтовници, допълнително засилиха опасенията за прекъсване на доставките на петрол. Забавянето на доставките на нефт и газ през Червено море и Суецкия канал засили тези опасения, като накара някои корабни компании да променят маршрутите си около африканския континент.
Освен това очакванията за нарастващо търсене от страна на Китай, подкрепени от положителни доклади за икономическите данни, засилват бичите настроения на петролния пазар. Като цяло комбинацията от геополитическо напрежение, опасения за предлагането и оптимистични икономически показатели предполага продължаване на волатилността и възходящия натиск върху цените на петрола в краткосрочен план.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.