НАЧАЛО Регулации

Защо някои страни забраняват криптовалутите?

12.12.2019 19:00 5 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо някои страни забраняват криптовалутите?

Независимо дали ги обичате или ги мразите, криптовалутите са тук, за да останат.

Управлявани от децентрализирани мрежи, разпространени по целия свят, криптовалутите са уникално полезни и едновременно поляризиращи се. Няма единно международно законодателство, което да определи как дигиталната валута може и не може да бъде използвана, така че всяка държава решава сама за себе си. Там, където някои страни могат да приемат тази финансова технология като най-новия и най-голям икономически двигател за бъдещето, има и други, които не искат да имат нищо общо с нея. Някои дори я криминализират.

 

Причината за това защо дадена държава забранява криптовалутите, най-вече може да се определи като поддържане на контрол върху собствената им финансова система.

 

Саудитска Арабия забрани Биткойн по религиозни причини, казвайки, че това е несъвместимо с мюсюлманския закон. Исландия забрани Биткойн за защита срещу прекалено много пари, напускащи границите на островната държава. Това обаче не беше за дълго. Правителството на Боливия го забрани по простата обосновка, че не го контролира.

 

Еквадор е във война с популярните криптовалути от 2014 г. насам. Централната банка на страната издаде ужасяващо изявление срещу Биткойн, заявявайки, че BTC няма „резерви, защото само и единствено спекулациите подкрепят неговата стойност. Финансовите транзакции, извършвани чрез Биткойн, не се контролират или регулират от никое предприятие в Еквадор, поради което използването му представлява финансов риск за тези, които го използват”. Настоящите еквадорски власти искат хората да се придържат към одобрените финансови системи.

 

Със сигурност се споменава, че през 2015 г. Еквадор емитира собствена национална криптовалута като съвместима система, която е обвързана с местната валута и добавя удобство при ежедневните транзакции. Изглежда, че правителството не се е страхувало от новите технологии, те просто са искали гражданите да използват собствената им версия.

 

Много държави, които забраняват тази технология, имат история да не позволяват на собствената си валута да се търгува на свободния пазар. Те установяват валутни курсове не чрез икономика, а просто като казват: „Добре, валутният курс вече е X.“ Но е трудно хората да се доверят на манипулирана валута, така че започват да търсят други опции. Тези правителства се чувстват застрашени от технологията, която освобождава парите, така че единственият им ход на действие е криминализирането и ограничаването им.

 

Но всичко това, което прави, е да допринася за създаването на черен пазар в страната. Не можете да изключите Биткойн със закони, вече много сме се отдалечили от тази мисъл.

 

Криптовалутите като цяло винаги са били обект на лош PR. За твърде много хора Биткойн се свежда до „онези пари в интернет, с които хората са купували наркотици и са поръчвали наемни убийци“. Може би предсказуемо, хората са готови да харчат пари за неща, които са направо незаконни.

 

Тази асоциация – че криптовалутата дава възможности на престъпници и терористи – уплаши редица национални правителства. Държави като Китай, Виетнам и Боливия по-скоро биха предпочели да забранят технологията под предлог, че разработват закони за успешно предотвратяване на криптовалути от сиви или черни зони. Мисленето е „нека го регулираме, преди да го използваме“.

 

Но това не е съвместимо с иновациите. Първите телевизори са измислени преди да има някакъв свързан регламент. Те са били продавани на пазара и хората са чакали да видят какъв е резултата.

 

Това, че криптовалутите са законни в определени държави, не означава, че няма хора, които да са против тях.

 

САЩ имат като цяло положителна позиция по отношение на крипто активите. Има редица криптовалути и инвестиционни фирми, които носят легитимна бизнес сила и доказателства за този все още развиващ се отрасъл на финансови технологии. Председателят на Федералния резерв дори нарече Биткойн „спекулативен запас от стойност в съответствие със златото”.

 

Дори и да е напълно легално, страните все още могат да направят така, че да е неудобно да сe притежават криптовалути. Министерството на финансите на САЩ гласи, че Биткойн не е валута, а бизнес с парични услуги (MSB). Това разграничение означава, че актива е подчинен на Закона за банкова тайна, така че борсите, обработващите плащания и други криптовалути трябва да спазват стриктни практики за отчитане, регистрация и водене на записи. Освен това, IRS нарича Биткойн имущество, което означава, че тези, които го притежават, подлежат на облагане с данък.

 

САЩ имат поне един изявен конгресмен, който работи усърдно за това да направи криптовалутите незаконни, както в Еквадор и Боливия. Демократът Брад Шърман призова американските депутати да издадат забрана за всички покупки на криптовалути, направени от американските жители. Аргументът му е, че криптовалутите са на път да изместят американския долар и това застрашава статута на Америка на световната финансова сцена. Но това отношение отразява ясни стъпки назад, а не напред.

 

Десет години след пускането си, технологията на криптовалутите е като неудържима машина, която обгръща целия свят. Не можете да я изключите, можете само да изберете как да се ангажирате с нея. Тази категория финансови технологии може да види по-широко приемане, когато средата позволява адекватни регулации, повече бизнес приложения и промяна в общото възприятие.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Най-голямата крипто борса продължава да губи своя дял на пазара

Скорошен доклад на Kaiko разкрива значителен спад в дела на глобалния обем на търговия на Binance до 55% от 81% преди година.

25.04.2024 10:00 1 мин. четене

Предупреждение за пазара на криптовалута от S&P 500

Скорошен доклад от S&P Global Ratings предполага, че регулаторната яснота в САЩ може да оспори господството на Tether на пазара на стабилни монети.

25.04.2024 9:10 1 мин. четене

БРИКС: Треската за злато завладя съюза

Благородните метали, особено златото, преживяват значително покачване, водено от страните от БРИКС. Блокът има за цел да използва златото, за да подкрепи бъдещата си валута като алтернатива на щатския долар.

25.04.2024 7:00 2 мин. четене

Златните резерви на централните банки достигат рекордни нива

Тъй като златото потенциално може да възвърне традиционната си роля на актив убежище във времена на несигурност, в поведението на световните централни банки се забелязва забележителна промяна, като фокусът върху натрупването на благородния метал се отклонява от историческите норми.

24.04.2024 22:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.