Неотдавнашно разкритие на разработчик на Bitcoin Core предизвика вълнение в общността на Биткойн (BTC), намеквайки за потенциален вътрешен конфликт.
Това разкритие посочи уязвимост в Bitcoin Core, която се използва от „Inscriptions“ от 2013 г. насам. Тези Inscriptions функционират като добавени метаданни към сатошитата, като по същество ги превръщат в дигитални артефакти или подобни на NFT единици в блокчейна. Това разкритие предизвика дискусии относно регулирането на тези практики, което доведе до дебати и разделения сред заинтересованите страни.
PSA: “Inscriptions” are exploiting a vulnerability in #Bitcoin Core to spam the blockchain. Bitcoin Core has, since 2013, allowed users to set a limit on the size of extra data in transactions they relay or mine (`-datacarriersize`). By obfuscating their data as program code,…
— Luke Dashjr (@LukeDashjr) December 6, 2023
Inscriptions използват блоковото пространство, за да добавят допълнителни данни към транзакциите, като потенциално надхвърлят установените ограничения чрез замаскиране на данните като програмен код. Макар че Bitcoin Knots v25.1 отстрани този проблем, Bitcoin Core остава уязвим, като надеждите са за разрешаване в предстоящата версия v27 през следващата година. Това забавяне доведе до разрив в Биткойн общността, като разработчиците и потребителите заеха противоположни позиции относно значението и пригодността на Inscriptions в блокчейна.
От техническа гледна точка Ordinals, които са следствие от тези Inscriptions, са подложени на внимателна проверка заради използването на блоковото пространство.
Всяко сатоши може да съдържа Inscription с размер до около 4 MB. Въпреки че сатошите по своята същност не включват Inscriptions, тези допълнителни данни могат да варират от коментари на транзакции до прикачени файлове, разширявайки възможностите на Биткойн.
Споровете произтичат от използването на блоковото пространство за цели извън финансовите транзакции, което според много защитници отклонява от основната цел на Биткойн като валута и средство за съхранение на стойност. Появата на Ordinals и възможността за прикачване на данни, подобни на NFT, към сатошитата отвори нови възможности за Биткойн, като предизвика опасения относно ефективността на мрежата, недостига на блоково пространство и автентичната роля на блокчейна.
Регистрираните в САЩ спот Биткойн борсово търгувани фондове (ETF) на преминаха важен праг, надхвърляйки $50 милиарда в общи нетни постъпления — сигнал, че институционалния прием на ВТС се ускорява.
В сряда Биткойн премина границата от $112,000, като за кратко достигна нов рекорд, преди да се понижи леко до $111,000.
Нов доклад на CryptoQuant подчертава исторически силна обратна корелация между американския долар и Биткойн, която може да сигнализира за следващия етап на крипто пазара.
Според нови данни от CryptoQuant, ликвидността на Биткойн от страна на продавачите достига критични нива, което потенциално поставя основите за следващото голямо покачване на цените.