Неотдавнашната вечеря на Доналд Тръмп с канадския министър-председател Джъстин Трюдо в „Мар-а-Лаго“ предизвика полемика.
Тръмп намекна, че Канада може да стане 51-ия щат на САЩ, ако не успее да се справи с икономиката си при надвисналата заплаха от 25% мита.
Тъй като 75 % от канадския износ зависи от САЩ, това предложение може да окаже сериозно въздействие върху икономиката на Канада, като потенциално намали нейния БВП с 2.4% и премахне до 1.5 милиона работни места.
Тарифите на Тръмп, насочени към преодоляване на търговските дисбаланси и граничните проблеми, биха могли да навредят както на канадската промишленост, така и на потребителите в САЩ, с повишаване на цените на стоки като дървен материал и стомана. Трюдо и други канадски официални лица твърдят, че тарифите ще имат обратен ефект, което ще доведе до прекъсване на веригите за доставки и повишаване на цените в САЩ.
Тръмп допълнително провокира Трюдо, като предположи, че канадският лидер може да остане министър-председател, но и да стане губернатор на САЩ, ако Канада се присъедини към САЩ. Въпреки това Трюдо потвърди суверенитета на Канада, макар канадските служители тихо да обмислят потенциалните последици от продължаващото търговско напрежение.
Въздействието на тези мита може да достигне и до световната икономика, като потенциално забави растежа на БВП с 0.5%. Тъй като Канада проучва нови търговски партньорства, отдалечаването от зависимостта от САЩ ще отнеме години, за да се развие.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.