Начало » Други » Западът не иска петрола на Русия – Китай обаче засилва покупките

Западът не иска петрола на Русия – Китай обаче засилва покупките

05.10.2023 18:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Западът не иска петрола на Русия – Китай обаче засилва покупките

Съединените щати следят отблизо увеличаването на доставките на руски суров петрол до китайски пристанища по Северния морски път (СМП).

Това е сигнал за засилено сътрудничество между Пекин и Москва в Арктика на фона на строгите западни санкции срещу Русия заради действията ѝ в Украйна.

Тази година са извършени около десетина такива превоза, което е значително увеличение в сравнение с предишни години. Москва се обръща към Пекин, тъй като западните санкции намаляват търсенето на нейния суров петрол. СМП е привлекателен маршрут, който е с 30% по-бърз от Суецкия канал поради намалената ледена покривка в резултат на изменението на климата.

Той обаче крие и по-големи рискове за околната среда, особено поради факта, че Москва планира да използва танкери, които не са от ледовит клас и нямат устойчиви на лед корпуси.

Вносът на петрол от Русия в Китай се е увеличил с 23% тази година, достигайки 400,000 барела на ден в сравнение със средните стойности за 2022 г. САЩ призоваха Пекин да се придържа към таван от $60 за барел за руския петрол, но настоящите цени се движат около $80 за барел.

Москва все повече разчита на Пекин за финансиране на енергийни проекти, запълвайки празнината, оставена от западните компании, които напуснаха Русия заради конфликта в Украйна. За Китай инвестициите в руски предприятия помагат да разшири влиянието си в Арктика, предоставяйки достъп до морски пътища и природни ресурси.

Русия, която разполага с повече от половината от бреговата линия на Северния ледовит океан, в миналото е възпрепятствала амбициите на Китай в Арктика. Въпреки това, изправена пред икономическа изолация, съпротивата на Русия може да отслабне.

Въпреки опасенията за задълбочаване на стратегическото партньорство между Москва и Пекин, САЩ омаловажават това, подчертавайки, че сътрудничеството им има предимно икономически и научен характер. Целта остава свободен, отворен и проспериращ арктически регион, от който да се възползват всички граничещи с Арктика държави.

Осем държави граничат с Арктика и са част от Арктическия съвет, който временно преустанови дейността си с Москва след инвазията в Украйна. През август групата постигна консенсус за възобновяване на работата на работните групи, което е сигнал за потенциално възобновяване на сътрудничеството.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ripple подаде заявление за национален банков лиценз

Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.

03.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.